Letecký průmysl, a Francouzi zvlášť, zažívá tragický měsíc. Už druhý airbus během měsíce skončil v moři. Spolu s ním 153 lidí na palubě, z toho přes šedesát s francouzským pasem.

Let z Jemenu na komorské ostrovy přežila jen čtrnáctiletá dívka, kterou záchranáři vylovili dvacet kilometrů od pobřeží.

K nepřízni osudu, kterou dopravci zažívají kvůli finanční krizi, se tak přidávají další problémy. Letošní první půlrok byl na počet obětí leteckých katastrof nejhorší za šest let.

Příčina havárie nebyla včera jistá, mohlo jít jen o špatné počasí při přistání. Evropský komisař pro dopravu Antonio Tajani ale přesto spustil kampaň za tvrdší kontrolu letadel a navrhl sestavit celosvětovou "černou listinu" rizikových aerolinií podobnou té, jakou má unie.

Airbus Yemenia Air, který včera havaroval, byl vyroben už v roce 1990 a v minulosti měl technické problémy, zjištěné při inspekci na pařížském letišti. Od té doby se v Evropě neobjevil.

Včerejší katastrofa je pro leteckou dopravu další ranou v řadě. Kvůli finanční krizi létá o desetinu méně lidí než loni. Dopravci musí zlevňovat, odkládat nákup letadel a řada z nich kolabuje. Podle asociace IATA je letošní rok nejhorší v historii. Aerolinky za první čtvrtletí prodělaly tři miliardy dolarů.

Související