V dubnu 2004 česká vláda schválila prodej státního podílu (63 procent) v petrochemickém holdingu Unipetrol polskému ropnému koncernu PKN Orlen.

Privatizace se uskutečnila v roce 2005, PKN Orlen za majoritní podíl
v koncernu Unipetrol zaplatil zhruba 14,7 miliardy korun.

Ještě před privatizací Unipetrolu Agrofert a PKN uzavřely smlouvy, podle nichž měli Poláci po dokončení privatizace přenechat Agrofertu celkem pět společností (Agrobohemie, Aliachem, Kaučuk, Paramo a Chemopetrol).

Polský koncern však v únoru 2006 uvedl, že od smluv odstupuje s tím, že jsou pro něj nevýhodné. Společnost Agrofert Holding poté podala proti PKN Orlen čtyři žaloby o celkem 22 miliard korun. Včera první vyhrál.

V srpnu 2005 Nova odvysílala reportáž, podle které si někdejší tajemník českých premiérů Zdeněk Doležel měl říct polskému lobbistovi Jacku Spyrovi o úplatek pět milionů korun slovy "pět na stole v českých" za to, že dostane zpět do hry o Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval. Seta, na kterou měl vazby nyní uprchlý podnikatel Tomáš Pitr, bojovala s Agrofertem o to, kdo bude partnerem PKN Orlen. Orlenu. Doležel byl obžalován z pokusu o podvod.

V říjnu 2005 poslanci zřídili komisi s cílem objasnit roli vlády a soukromých subjektů v privatizaci Unipetrolu. Prodej měla podle některých spekulací provázet korupce. Zkoumal ji i polský Sejm a začala ji vyšetřovat krakovská prokuratura. V lednu 2006 přišla parlamentní komise se závěrem, že vláda se při privatizaci Unipetrolu žádných zásadních chyb nedopustila. Rozhodnutí podle ní nikdo neovlivnil a Unipetrol se podařilo prodat za odpovídající cenu.

V květnu 2007 policie obvinila Jacka Spyru a podnikatele Tomáše Kejlu z pokusu o podvod. Spyra údajně nabízel Babišovi, že ho za úplatek deset milionů korun zbaví problémů s jeho možným vyšetřováním v Polsku okolo privatizace Unipetrolu. Agrofert na něj proto podal trestní oznámení. V dubnu 2008 byl Spyra obžalován z pokusu o podvod. On sám již předtím uvedl, že vše, se dělo na jeho jednáních s Babišem, byla cílená provokace.Tomáš Pitr


Jacek Spira

Související