Nejméně 30 lidí zahynulo a dalších 45 bylo zraněno při explozi nálože ukryté v automobilu v severoiráckém městě Kirkúk. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na lékařské zdroje.

Útok přišel v době, kdy Iráčané oslavují stažení amerických vojsk z většiny měst včetně Bagdádu. I přes to se ale zdá, že útoky na civilisty neustávají. Před deseti dny zabila bomba ve stejném severoiráckém městě 70 lidí. Šlo o nejkrvavější útok za více než rok.

Irák slaví: vojáci USA mizí z měst - čtěte ZDE

Poslední američtí vojáci zmizeli z Bagdádu - čtěte ZDE 

Kirkúk, ležící na severu Iráku v oblasti bohaté na ropu, původně obývali především Kurdové, ale za režimu Saddáma Husajna byly do tohoto regionu vystěhovány tisíce Arabů a početná je také turecká komunita. Místní představitelé se podle agentury Reuters obávají, že dnešní masakr může vyhrotit vztahy mezi Kurdy, Araby a dalšími skupinami obyvatel.

Poslední Američan odejde v roce 2011 

V Iráku je stále 131.000 Američanů. Formálně již předali Iráčanům zhruba 150 základen; nyní se americké oddíly budou nacházet mimo irácká města. I odtud mají být staženy nejpozději do 31. prosince 2011. Ve městech prý ale budou dál působit američtí vojenští instruktoři a také poradci.

Americká a irácká vláda vydaly několik miliard dolarů na výcvik iráckých bezpečnostních sil. Podle amerických instruktorů je armáda na ochranu země připravena dobře, což se ale prý ještě nedá říci o policii.

Z centra Bagdádu poslední Američané odešli už v pondělí večer. Stáhli se na dvě velké základny v blízkosti bagdádského mezinárodního letiště.

Premiér Núrí Málikí v projevu vysílaném televizí řekl, že dnešní den považuje za důvod k národní oslavě. Prezident Džalál Talabání Američanům poděkoval za to, že svrhli diktátora.