Evropská unie obeslala svět s výzvou k sestavení globálního seznamu leteckých společností, které porušují bezpečnostní parametry a jejich letadla jsou k létání nebezpečná. Sedmadvacítka členských zemí už podobnou černou listinu má, společnosti na ní uvedené nesmějí přistávat na evropských letištích.

EU tak zareagovala na ranní tragickou havárii jemenského letadla, které se zřítilo v Indickém oceánu u souostroví Komory.

Jemenské aerolinky, kterým Airbus A-310 patřil, na tomto seznamu nefigurovaly. Pochybnosti o technickém stavu letadel společnosti Yemenia Airways panovaly už v minulosti.

Třeba Francie před dvěma lety zakázala jednomu z jejich letadel přistávat na tamních letištích. Dokonce se jednalo konkrétně o havarovaný stroj, který měl podle francouzských inspektorů technické problémy kvůli zanedbané údržbě.

Aerolinky se ale brání, že by tragickou nehodu zavinil špatný technický stav stroje. Podle šéfa společnosti bylo příčinou neštěstí špatné počasí a právě rozbouřené moře. Proti tomu už se ale ozvala početná francouzská komunita, která na Komorech žije.

"Očekávali jsme, že se něco takového stane. Stávalo se, že se lidé objevili na letišti - a když viděli letadlo, a v jakém je stavu, tak do něj raději vůbec nenastoupili," obviňuje aerolinky mluvčí Francouzsko-komorské asociace.

Takovým obviněním se ale brání i jemenský ministr dopravy. Letadlo podle něj prošlo technickou inspekcí a jeho stav splňoval mezinárodní standardy.

Záchranáři pokračují v pátrání po troskách Airbusu 310, který se zřítil v úterý ráno do Indického oceánu nedaleko Komorských ostrovů. Letoun cestoval z jemenské metropole Saná do Moroni na Komorských ostrovech. Na palubě letadla bylo 153 lidí, z toho 66 Francouzů.

Týmům pátrajících po obětech katastrofy se z rozbouřeného moře podařilo zachránit malé dítě. Osud dalších 152 lidí je nejasný, ale záchranáři pochybují, že se jim ještě podaří najít někoho živého.

Na francouzském letišti v Marseille bylo vytvořené krizové centrum pro příbuzné cestujících.

Francouzi pátrají

Okolnosti nehody zatím nejsou jasné. Stroj se podle pařížských zdrojů zřítil do moře několik kilometrů od pobřeží Komorských ostrovů, když se chystal na přistání.

Jak uvedla BBC, podle některých informací se letadlo pokoušelo přistát na vodu, tento manévrovací proces ale posléze přerušil. Pak už airbus nikdo neviděl.

Francouzské a komorské úřady se zatím shodují na tom, že nehodu zapříčinilo špatné počasí. Francouzský ministr dopravy Dominique Bussereau ale připustil, že na havarovaném Airbusu 310 byla během technické kontroly prováděnou Francouzi v roce 2007 shledána řada závad. "Od té doby se stroj do Francie nevrátil," uvedl ministr v rozhovoru pro francouzskou televizi.

Jemenský ministr dopravy ale vyloučil, že by stroj nebyl v pořádku. Jak informovala agentura Reuters, podle jeho slov prošel airbus plnou kontrolou naposledy letos v květnu. 

Podle CNN a agentury AP opustil airbus v půl třetí ráno středoevropského času letiště v jemenském hlavním města Saná a směřoval do Moroni. Let měl trvat 4,5 hodiny. 

Většina cestujících přestoupila na stroj z předchozího letu francouzského Airbusu A330-200 z Francie do Jemenu.

Po troskách a pasažérech pátrají nad vodami Indického oceánu dvě francouzská vojenská letadla. na místo byla vyslána také francouzská loď.

Francie přitom teprve o uplynulém víkendu odvolala svá letadla z pátrání u pobřeží Brazílie, kde se před měsícem zřítil do Atlantiku Airbus A-330 s 228 lidmi na palubě.