Velká justiční změna čeká již od středy obyvatele České republiky. A pro mnohé nebude příjemná. Prohrát spor u soudu totiž bude mnohem snazší než dřív: stačí, když si člověk nebude vybírat schránku, odjede na dlouho do ciziny nebo prostě jen nežije na adrese svého trvalého bydliště. Tato hrozba se týká jen občanskoprávních sporů, ne trestních.

Od července začíná platit revoluční, ale některými experty také kritizovaný zákon o tom, jak mají soudy doručovat písemnosti účastníkům sporů. Už nebudou dlouhé měsíce pátrat, kde bydlí, a kam jim tedy mají poslat předvolání.

Hodí je jednoduše do schránky tam, kde má člověk úředně nahlášený pobyt. A když si dopis nepřečte? Jeho chyba. Může bez boje prohrát soud o zaplacení dluhu nebo o výživné.

Ministerstvo spravedlnosti čeká, že soudy budou pracovat rychleji. Také přestane zbytečně platit desítky milionů za poštu. Dnes totiž justice nedokáže napoprvé doručit dopis téměř třetině lidí, a soudy proto musí jednání odkládat. "Justice loni za poštu zaplatila 465 milionů korun. Díky novému způsobu doručování ročně ušetříme 15 až 20 procent," říká ministryně Daniela Kovářová. Navíc má nový systém postihnout ty, kteří se soudům záměrně vyhýbají.

Pozor na doručovací adresu

Každý si tak nově bude muset dávat pozor, kam mu dopis od soudu může přijít. Když pošťačka nezastihne účastníka sporu doma, nechá dopis na poště. A pokud si ho člověk nevyzvedne, soud to bude přesto brát, jako by si ho přečetl.

"Nevyzvedne-li si adresát písemnost ve lhůtě deseti dnů, považuje se písemnost posledním dnem této lhůty za doručenou, i když se adresát o uložení nedozvěděl," stojí přímo v zákoně.

Pokud tedy člověk nežije v trvalém bydlišti, měl by soudům ve vlastním zájmu nahlásit takzvanou doručovací adresu. Tedy místo, kde ho určitě předvolání zastihne. Nebo si také může přes ministerstvo vnitra založit takzvanou datovou schránku a dostávat dopisy od justice do počítače. Jenže se najdou i kritici téhle novinky, a to i mezi některými uznávanými soudy.

"Zákon nerozlišuje lumpa"

Podle soudce Nejvyššího soudu Ljubomíra Drápala zákon porušuje právo na svobodu pohybu. "Někdo odjede na rok na školu do Ameriky, a když se vrátí, zjistí, že je odsouzený. A že vůbec nedostal možnost se bránit. Ten zákon nerozlišuje mezi lumpem, který se vyhýbá soudu, a tím, kdo si dopis nemohl převzít," myslí si soudce Drápal, spoluautor zákona, podle nějž soudy doručovaly dopisy doteď. "Postihne nejen věčně nezvěstné potížisty, ale i osoby, které jsou právě na dovolené, v nemocnici nebo na stáži v zahraničí," napsal už dříve o zpřísnění zákona soudce Karel Svoboda do časopisu Právní fórum.

Na druhou stranu: postižený člověk se bude moci bránit. Rozsudek, který padl bez jeho vědomí, může do roka napadnout. A exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který zákon prosadil, připomíná, že si většina lidí může zajistit, aby jim během jejich nepřítomnosti někdo vybíral poštu. Navíc téměř stejný zákon mají podle Pospíšila například v Bavorsku, kde funguje bez potíží.

Co novinka obnáší

Přísnější pravidla

Od 1. července je způsob, jakým soudy doručují dopisy účastníkům sporů, přísnější než dřív: kdo si dopis nevyzvedne, může bez boje spor prohrát

Jak vše bude fungovat?

Soudy budou písemnosti posílat na adresu trvalého bydliště.

Pokud ale člověk bydlí jinde, je to jeho problém. Soud to bude brát tak, že si dopis přečetl.

Neomlouvá ani to, že účastník sporu byl na dovolené nebo třeba na studiích v cizině.

Rozsudek, který padl bez jeho vědomí, ale bude moci člověk do roka napadnout.

Prevence nepříjemností

Lidé, kteří nežijí na adrese trvalého bydliště, by si proto měli zařídit, aby jim někdo dopisy od justice vyzvedával.

Soudům je možné nahlásit novou doručovací adresu, případně si nechat dopisy posílat elektronicky.

Když pošťačka nezastihne účastníka sporu doma, nechá dopis na poště. A pokud si ho člověk nevyzvedne do 10 dnů, soud to bude brát, jako by si ho přečetl. A to i v případě, že se o uložení psaní adresát nedozvěděl.
ILUSTRAČNÍ foto: hn - zUZANA ŠMAJLEROVÁ