Největší evropská automobilka Volkswagen tlačí ke zdi výrobce luxusních sportovních vozů Porsche, s nímž už několik měsíců marně jedná o spojení.

Podle serveru Spiegel Online mu dokonce dala ultimátum. Porsche Automobil Holding, největší podílník Volkswagenu se skoro 50,8 procenta, musí 49 procent akcií odprodat ostatním akcionářům VW za tři až čtyři miliardy eur.

To má být základní krok k chystanému spojení. A Porsche se má vyjádřit ještě dnes, zda souhlasí. Šéf Porsche Wendelin Wiedeking takové jednání označuje za vydírání, které je v jednadvacátém století nepřípustné. Ale Volkswagen kontruje, že předkládá "návrh na budoucí intenzivní spolupráci".

"Volkswagen je roztrpčen a zároveň unaven mocenským bojem uvnitř společnosti. Přeje si spojení s Porsche, ale ve své režii," komentuje pro agenturu Bloomberg Arndt Ellinghorst, londýnský analytik Credit Suisse.

To, aby se Němci ve VW mezi sebou rychle dohodli, požaduje také Katar, jehož státní fond je připraven za pětadvacetiprocentní podíl v automobilce Porsche zaplatit až 2,5 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru