Stát po letech otálení razantně zasáhl do byznysu agentur, které u nás zprostředkovávají práci tisícům dělníků. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) začalo přísně vyřazovat pochybné agentury, podezřelé z porušování zákona.

Jen za letošní první čtyři měsíce udělily úřady práce pokuty za 11,5 milionu korun, což je skoro dvojnásobek celkové loňské sumy. Donedávna bující počet licencí pro zprostředkování práce začal naopak klesat. Úřady je ruší po desítkách.

MPSV spolu s ministerstvem vnitra už prověřují stovky licencí a chystají další radikální čistky.

Stát má přitom proti sobě protivníka, který snad víc než kdy jindy odírá zbylé gastarbeitery v Česku a pomocí fint, jaké představují třeba fiktivní rekvalifikační kurzy, fiktivní cestovní náhrady nebo krácené vykazované mzdy, šidí státní kasu o miliardy na daních a odvodech.

"Různí podvodníci teď využívají víc než jindy machinací s cestovními náhradami. Lidem dávají jen část mzdy oficiálně. Zbytek vyplácejí formou cesťáku, který se nemusí danit. Dělník přitom ve skutečnosti na žádnou služební cestu vyslán nebyl," popisuje praktiky některých zprostředkovatelů práce Martina Hánová, která má na plzeňském magistrátu na starosti koordinaci imigrační politiky.

Desítky tisíc cizinců sice přišly letos v celém Česku o pracovní povolení, ale agentury, které žijí z jejich práce, z trhu neodcházejí. O to ostřeji se nyní bojuje o zbylou pracovní sílu a zisky, které zajistí přežití agentur v době krize. Zvítězí ten, kdo co nejvíc ušetří na daních nebo odvodech.

Výrobní firmy už potřebují jen zlomek loňského počtu dělníků a zprostředkovatelé se předbíhají v nabídce co nejnižší ceny, kterou za práci pronajímaných gastarbeiterů požadují od firem.

Z někdejších téměř dvou set korun za hodinu práce jednoho pronajatého dělníka nyní někteří novodobí otrokáři požadují jen málo přes sto korun.

Pokud by z toho měli dělníkovi zaplatit aspoň zákonem stanovenou minimální mzdu, zbude jim minimální zisk. Ten už může vylepšit jen ošizené zdravotní pojištění nebo zkrácená daň státu. Výjimkou proto nejsou případy, kdy agentura posílá polovinu mzdy - tu zdaněnou - na účet dělníka, kdežto druhou polovinu vyplácí na ruku. Případně v rozporu se zákonem dává dělníkovi výplatní pásku, jen když o ni dotyčný sám a písemně požádá. Stovky, spíš tisíce cizinců doklad o vyplacení mzdy ani nepožadují.

Kontroly ze strany úřadů práce přitom zesilují. Už v dubnu dosáhl počet kontrol poloviny celkového loňského množství.

"Výrazně jsme také zpřísnili oproti minulým rokům oblast udělování povolení ke zprostředkování práce," připomíná mluvčí MPSV Štěpánka Filipová. Počet platných licencí pro zprostředkovatelské firmy tak letos po dlouhé době začal klesat. Nyní je v Česku vydáno 2226 licencí, o dvacet méně oproti letošnímu únoru. Desítky žádostí už letos ministerstvo práce spolu s vnitrem zamítlo.

"Je nejvyšší čas přijmout skutečně účinná opatření," říká šéf Asociace poskytovatelů personálních služeb Luboš Rejchrt.

Asociace sdružuje přední agentury typu Grafton, Trenkwalder, Start a další, pro které pochybní a kvůli daňovým úsporám dumpingově laciní zprostředkovatelé práce představují nepříjemnou konkurenci.

Asociace vypracovala spolu se zástupci ministerstev návrh opatření, která mají ještě více přiškrtit praktiky pochybných zprostředkovatelů práce.

A to například zpoplatnit žádosti o licence, které by navíc měly platit jen rok místo dosavadních tří. Zástupci agentur usilujících o licence by měli skládat odborné zkoušky. Za porušení pracovněprávních zákonů by měl stát postihovat i firmy, do kterých agentury dělníky dodávají a které najaté lidi přímo nezaměstnávají.

Česká vláda by se mohla alespoň částí těchto změn zabývat ještě letos.

"Samotné pokuty totiž moc neřeší. Různé pochybné agentury si vydělaly v předchozích měsících díky podvodům sumy v řádech milionů korun," připomíná majitel jedné z menších zprostředkovatelských agentur Rudolf Pavlík.


Cizinci a agentury

252 tisíc zahraničních zaměstnanců pracuje v Česku podle posledních údajů mPSv. je to o 32,5 tisíce méně než začátkem roku.

2226 licencí ke zprostředkování práce a agenturnímu zaměstnávání eviduje aktuálně mPSv. Desítky agentur, často těžících z práce cizinců, o licenci letos přišly.

11,5 mil. korun činí celková suma pokut, které pracovní úřady udělily za letošní první čtyři měsíce agenturám práce za porušení zákona.

Za Málo PeněZ hodně Práce Cizinci si u nás vydělají na živobytí jen díky stovkám přesčasových hodin. Řada agentur ale odvádí daň jen z části jejich výdělku. foto: HN – ZuZaNa Šmajlerová