Předluženost je problém obvykle spojovaný s lidmi, kteří mají nízké příjmy. Do dluhové pasti ale stále častěji padají také lidé s nadprůměrnými příjmy. Past sklapla i v případě pětatřicetiletého vojáka z povolání, říkejme mu pan W.

Jeho příjmy rozhodně nejsou nízké. Po výplatě mu na účet přijde každý měsíc 33 tisíc korun. Pan W. byl díky stabilně vysokému příjmu zajímavým cílem pro banky i nebankovní firmy, které mu nabízely vysoké úvěrové rámce.

A protože měl práci jistou, neváhal pan W. využít úvěry například pro zaplacení dovolené nebo nákup oblečení a dalších běžných věcí. Na úvěr si pořídil i automobil.

I když původně zamýšlel využít nižší úvěry, společnosti mu nabízely i několikanásobek peněz. A úspěšně. Nějakou dobu se panu W. dařilo úvěry bez potíží splácet. Zlom ale nastal ve chvíli, kdy se mu kvůli nemoci výrazně snížily příjmy. Protože neměl dostatečnou finanční rezervu, nezvládl v tomto období zaplatit všechny měsíční splátky. Část věřitelů proto využila pro zákazníka nevýhodných smluvních ujednání a pohledávky okamžitě předala inkasním společnostem - vymáhačům. S jednou z těchto společností se dlužník nedokázal dohodnout. Věřitel nechtěl přistoupit na splátky nižší než 9000 korun měsíčně. To bylo pro pana W. neúnosné.

Vymáhačská společnost předala o sankce výrazně navýšenou pohledávku k soudu, který rozhodl o exekuci. Exekutor zabavil podstatnou část majetku, zablokoval panu W. osobní účet, na který přicházely jeho veškeré příjmy. Tento krok mu však znemožnil splácet dluhy ostatním věřitelům.

Panu W. tak zůstávala pouze státem nezabavitelná částka, která odpovídá životnímu minimu. I přesto, že chodil do práce, měl velmi vysoký příjem, zůstávalo mu pouze minimum, jaké mají nezaměstnaní. Ostatní dluhy díky tomu rostly vysokým tempem, a to především kvůli úrokům z prodlení či nákladům na vymáhání, které přidaly další inkasní společnosti.

Při návštěvě poradny dlužil pan W. šesti věřitelům přibližně 700 tisíc korun. I v tomto případě se jako nejlepší řešení ukázal osobní bankrot.

V tomto případě s pomocí poradny SPES pan W. vyplnil jedenáctistránkový návrh na povolení oddlužení. Návrh podaný v červnu loňského roku soud za necelý měsíc přijal a vydal rozhodnutí o povolení oddlužení formou splátkového kalendáře. Došlo k zastavení exekucí a byl stanoven splátkový kalendář, na který dohlíží insolvenční správce.

Během roku nedošlo k žádnému problému se splácením. Insolvenční zákon navíc dokáže reagovat na změnu situace dlužníka. Pan W. se v průběhu splácení oženil a dočkal se narození dítěte. Insolvenční správce proto snížil splátky vzhledem ke změně počtu vyživovaných osob v domácnosti.