Přítomnost vody v tekutém stavu zvyšuje možnost, že by pod povrchem této Saturnovy družice mohl být život. V právě zveřejněné studii to uvádí tým evropských vědců.

Za důkaz přítomnosti vody v tekutém stavu považují autoři studie objev stop sodíku v ledových částicích vyvrhovaných gejzíry. "Sodík je považován za dokonalý ukazatel přítomnosti nějaké tekutiny," citovala agentura AFP Franka Postberga z německého Ústavu Maxe Plancka pro jadernou fyziku.

Vědci tak nyní pokládají přítomnost vody v kapalném stavu v hlubinách Enceladu za jistou. Opírají se přitom i o loňské zjištění americké sondy Cassini při jejím průletu kolem Saturnu.

Sonda zjistila, že na Enceladu jsou všechny tři základní podmínky pro existenci života - teplo, voda a organické látky. Chyběl však důkaz, že se tam voda vyskytuje v tekutém skupenství.

Na Enceladu mohou být jen primitivní formy života 

Experti tvrdí, že pokud na Enceladu život existuje, pak pravděpodobně bude ve formě mikrobů nebo jiných primitivních organismů schopných žít v extrémních podmínkách.

David Morrison z Astrobiologického institutu NASA varoval před ukvapenými závěry. "Je to určitě zajímavé, ale to je podle mě tak všechno, co můžeme zatím říct," řekl. Samotná sonda Cassini totiž žádné přímé důkazy života na Enceladu neposkytla.


Enceladus, který napříč měří 505 kilometrů, je nejblyštivějším objektem sluneční soustavy. Astronomové se dlouho domnívali, že jde o chladné a poklidné těleso. Nyní se ale ukazuje, že se na něm odehrává geologická činnost, která se soustřeďuje převážně kolem nezvykle teplého jižního pólu. Gejzíry v této oblasti tryskají do výše desítek kilometrů. Vědci se domnívají, že se voda dere na povrch trhlinami v povrchu.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru