Írán podle svého ministra zahraničí zvažuje možné snížení úrovně diplomatických styků s Británií, kterou obviňuje z vměšování do nedávných sporných prezidentských voleb. Oznámila to agentura Reuters den poté, co si země navzájem nechaly vyhostit diplomaty.

"Posuzujeme tuto otázku," odpověděl podle studentské agentury ISNA ministr zahraničí Manúčehr Mottakí novinářům na dotaz ohledně případné změny diplomatických vztahů mezi Teheránem a Londýnem.

Ministr informací Gholám Hosejn Mohsení Ažje zároveň podle polooficiální agentury Fars vydal prohlášení o zadržení několika osob s britskými pasy údajně zapojených do povolebních násilností.

Íránská ústavní rada zamítla požadavek anulovat volby - čtěte ZDE

Další protesty v Íránu přinesly více než 50 zatčených - čtěte ZDE

Jmenovala se Neda, po zásahu zemřela do dvou minut. Jako mučednice- čtěte ZDE 

Ministr vnitra Sádek Mahsúlí zase podle agentury AFP přišel s obviněním, že "výtržníci" demonstrující proti znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda dostávají peníze od americké Ústřední zpravodajské služby CIA a exilové opozice.

Sbíráte iformace? Čeká vás vězení 

"Jeden ze zatčených v přestrojení za novináře shromažďoval informace, které potřebují nepřátelé," uvedl ministr. "Kdokoliv sbírá informace v Íránu, ať už pod jakýmkoliv jménem nebo titulem, bude zatčen. A dosud byl zatčen jeden zahraniční novinář."

Bez jakýchkoliv podrobností Mohsení Ažje dodal, že byla zatčena "ještě další osoba", která byla vyslýchána a bylo zabaveno její vybavení.

Agentura Fars v úterý oznámila, že byl zatčen řecký novinář, který kryl íránské prezidentské volby pro americký list Washington Times.

Nejvyšší íránští představitelé v posledních dnech v souvislosti s povolebními nepokoji v Teheránu obvinili Spojené státy a Velkou Británii z vměšování do íránských vnitřních záležitostí. V pondělí Írán vyhostil dva britské diplomaty, v úterý Londýn reagoval vypovězením dvou íránských diplomatů.

Se Spojenými státy neudržuje Írán diplomatické styky.

Související