V Ženevě v úterý začalo třetí kolo jednání mezi USA a Ruskem o smlouvě upravující počty strategických jaderných zbraní. Ta má nahradit smlouvu START 1 z roku 1991. Stejně jako v předchozích kolech se neočekává, že by byly zveřejněny konkrétnější výsledky jednání; obě strany jsou však údajně s dosavadním průběhem rozhovorů spokojeny. "Jednání začalo dnes před polednem v budově ruské mise v Ženevě," řekl agentuře AFP ruský diplomatický zdroj.
 
Již před prvním kolem, které se konalo v květnu, se obě strany dohodly na přísném mediálním mlčení. Opak by totiž mohl vyvolat tlaky médií a veřejnosti a ohrozit tak jemné vyvažování argumentů mezi diplomaty. Předběžný výsledek a směr dalšího pokračování má vyplynout v průběhu návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Moskvě 6. až 8. července.

Diskuse o nové odzbrojovací smlouvě, která by měla být jakýmsi symbolem oteplení v americko-ruských vztazích po létech obtíží za éry předchozího amerického prezidenta George Bushe, není podle pozorovatelů nijak snadná.

Medveděv: Bez protiraketového štítu výrazně snížíme počet hlavic

Rusko trvá na tom, že při jednání se musejí brát v úvahu plány Washingtonu na výstavbu amerického protiraketového štítu ve střední Evropě. Jinak prý není možné dospět k dohodě.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v sobotu znovu zdůraznil, že Moskva je ochotna ještě výrazněji snížit počet jaderných hlavic, pokud se Washington zřekne výstavby protiraketového štítu v Evropě. Podle agentury AFP se ale nezdá, že by USA byly k něčemu takovému ochotné.

Související