Gazprom totiž v pondělí uvedl, že je velmi znepokojen nízkou úrovní zásob plynu na Ukrajině a schopností Kyjeva platit účty za dodávky plynu. Zatím je ale prý brzy hovořit o tom, že v červenci bude nutné krátit dodávky. "Máme značné obavy, ale o nějakém omezení je zatím předčasné hovořit," cituje agentura Reuters mluvčího Gazpromu.

Pokud se tak stane, odběratelům na Slovensku podle Fica nehrozí krácení dodávek plynu. Slovenský premiér řekl, že by se tok plynu mohl přerušit začátkem července.

"Případné odstavení (dodávek) zemního plynu, které je vysoce pravděpodobné na konci prvního červencového týdne, neovlivní domácnosti ani slovenský průmysl," řekl Fico. Slovensko má v zásobnících uskladněno dostatečné množství plynu a navíc je připraveno obnovit zpětný tok plynu z České republiky, dodal premiér.

Může se tak opakovat situace ze začátku letošního roku, kdy na Slovensko neproudil plyn z východu asi dva týdny. V lednu měly průmyslové firmy na Slovensku z tohoto důvodu kráceny dodávky plynu a na čas musely omezit nebo zastavit výrobu. Domácností, škol nebo nemocnic se výpadek zásobování nedotkl.

Slovensko je téměř plně závislé na dodávkách plynu z Ruska a v lednu patřilo mezi státy, které nejvíce postihl výpadek přísunu suroviny přes Ukrajinu. Vláda později přijala několik opatření, aby dokázala lépe čelit případnému výpadku v budoucnosti. Slovensko tak má například větší kontrolu nad plynem, který je uložený v zásobnících na území Slovenska bez ohledu na to, kdo rezervy vlastní.