Rozhodnutí ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové z tohoto týdne vrátit do funkce ústeckého krajského státního zástupce bývalým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem odvolaného Jiřího Křivance stále vyvolává kritiku.

"Nejsem z toho nadšená, ale žádné jiné jméno nebylo, žádné jiné jméno mi pan Rampula nepřinesl," vysvětlovala Kovářová, proč Křivance do funkce jmenovala. Vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula jí prý přinesl jediné jméno.

Rampula to potvrzuje. "Sám jsem dospěl k názoru, že jediným řešením je jmenovat do funkce krajského státního zástupce pana doktora Křivance, který se již za tu krátkou dobu osvědčil," řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT. Zároveň ale odmítá, že by Kovářová proto nutně musela Křivance jmenovat.

"Možnosti vždycky jsou"

Podle prezidentky Unie státních zástupců Lenky Bradáčové v Ústeckém kraji v poslední době nastoupilo 40 nových státních zástupců a situace není tak špatná, jak se ministryně i Rampula snaží naznačit.

Nejostřeji se ale proti návratu Křivance staví stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová. "Ona si nezjistila konkrétní informace a dala tam prvního, koho jí naservírovali," říká na adresu Kovářové.

Na námitku Kovářové, že nebyl jiný kandidát reaguje slovy: "Tomu snad nemůžeme věřit, protože možnosti tam vždycky jsou. (...) To přece neznamená, že když mi naservírují Mickeyho Mouse, že ho tam jmenuji."

Křivance by do funkce nevrátil ani bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). "Za svým původním názorem si stojím," tvrdí.

Pospíšil se podivuje i nad tím, že ministryně rozjíždí zavedení trestu formou domácího vězení. "Jako ministr ve vládě s mandátem na čtyři měsíce bych osobně domácí vězení odložil," říká. V okolních zemích prý přípravy tohoto projektu zabraly dva roky.