Někdejší předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus se chce vrátit do politiky, z níž odešel v lednu 2006 kvůli takzvané kakaové aféře. V podzimních volbách do Poslanecké sněmovny se bude ucházet o přízeň voličů jako trojka kandidátky sociálních demokratů v Libereckém kraji.

"Vyšetřování ukázalo, že jsem se ničeho nedopustil, a tak si myslím, že se můžu do politiky vrátit," řekl Kraus v sobotu ČTK. Do politiky prý chce vrátit rozum, slušnost a profesionalitu.

"Mám pocit, že se do politiky dostalo příliš mnoho emocí, arogance, nadávek a amatérismu a chtěl bych přispět k tomu, aby se to změnilo," vysvětlil.

Kraus čelil podezření z praní špinavých peněz, pokusu o podvod a později i z korupce. Policie ale případ loni v lednu odložila.

Problémy pro Krause začaly v lednu 2006 když ho v deníku Mladá fronta Dnes obvinil z korupce František Rigo, muž pravomocně odsouzený za stomilionový bankovní podvod.

V případu šlo o okolnosti aktivit Krause a Riga v Ghaně v roce 2001, kde prý tehdy jednali s vysoce postavenými úředníky o získání privatizovaného podniku na zpracování kakaových bobů.

Někteří členové strany se obávají, že návrat Krause může ČSSD ve volbách poškodit. "Kandidátku s ním ale dnes podpořila drtivá většina delegátů," řekl Dušek. Doufá, že se sociálním demokratům v kraji podaří porazit ODS a získat čtyři mandáty v parlamentu.

Velkou šanci dostat se do sněmovny by pak měl také Radek Polma, který kandiduje na čtvrtém místě. Kraus je ale poněkud střízlivější, za úspěch bude považovat, pokud ČSSD získá znovu tři mandáty.

V parlamentních volbách 2006 podpořilo ČSSD v Libereckém kraji 29,31 procenta voličů a díky tomu získala strana tři mandáty.

Ve sněmovně zasedl Cyril Zapletal, Pavel Ploc a Robert Dušek, který letos nekandiduje, protože uspěl ve volbách do Evropského parlamentu. Vyhrála tehdy ODS, které dalo hlas 38,81 procenta voličů a získala čtyři křesla. Jednoho poslance měli komunisté, kteří získali 11,51 procenta hlasů. Nikdo jiný se v kraji do sněmovny nedostal.

Související