Americké akcie ve čtvrtek zpevnily; největší zájem byl o banky a poskytovatele zdravotní péče. Zaostaly však technologie, jejichž hlavní index mírně oslabil. Na devizových trzích byl zájem o dolary, kterým prospěla zpráva, že se chystá změna definice výpočtu sazby Libor.

Dow Jonesův index vzrostl o 58,42 bodu a obchodní den uzavřel nakonec růstem v rozsahu 0,69 procenta na hodnotě 8555,60 bodu. Širší index S&P 500 zpevnil o 0,84 procenta na 918,37 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite o 0,34 procenta oslabil a den zakončil na 1807,72 bodu.

Povzbudivé zprávy podpořily růst

Americkým akciím se tak ve čtvrtek podařilo přerušit třídenní sérii poklesů. Náladu na trhu povzbudila statistika o situaci na trhu práce a z části i zpráva o vývoji regionálního zpracovatelského sektoru. Na trhu tak opět sílí naděje, že ekonomika prochází fází stabilizace.

Nakupovaly se hlavně akcie finančních společností, které naopak předtím většinou oslabovaly. Například akcie Discover Financial Services zpevnily o čtyři procenta, zatímco akcie Lincoln National si připsaly 6,9 procenta. Index pojišťovacích titulů KBW vzrostl o 1,8 procenta.

Statistika například ukázala, že počet lidí, kteří pobírají podporu, se poprvé od ledna snížil. Podobně příznivě vyzněla i zpráva, že aktivita ve zpracovatelském sektoru ve středoatlantické oblasti v červnu klesla mnohem méně, než se čekalo.

"Ty údaje nahrávají lidem, kteří v tomto čtvrtletí vyhlížejí dno ekonomiky," poznamenal ředitel makléřské společnosti Zephyr Management Jim Awad.

Dobrý den pro dolar

Na pátek připadá takzvaný den čtyř čarodějnic, jak se říká situaci, kdy končí platnost termínových a opčních kontraktů na akcie a indexy. Znamená to, že trh může zasáhnout zvýšená kolísavost. Index volatility CBOE sice ve čtvrtek klesl o 4,8 procenta, stále se ale drží nad psychologicky klíčovou úrovní 30 bodů.

Na devizových trzích se zvyšoval kurz dolaru vůči euru a některým dalším měnám. Britská bankovní asociace oznámila, že změní definici Londýnské mezibankovní nabízené sazby (Libor), aby se denního procesu stanovování sazeb mohlo účastnit více finančních institucí. To podnítilo spekulace, že by se mohl zvýšit výnos z investic do amerických aktiv.

V závěru obchodování v New Yorku euro k dolaru oslabilo o 0,4 procenta na 1,3885 USD, i když předtím vystoupilo až nad 1,40 USD. Dolar vůči japonskému jenu zpevnil o 0,9 procenta na 96,53 JPY, zájem byl ale také o takzvané komoditní měny, což je například australský nebo novozélandský dolar.