Evropský koncern Airbus drtí svého věčného rivala, americký Boeing, co do počtu získaných zakázek na právě probíhajícím leteckém a vesmírném veletrhu na pařížském letišti Le Bourget. Zatímco Airbus obdržel objednávky na více než sto letounů v celkové hodnotě 11,5 miliardy dolarů, Boeing doposud zaznamenal pouze jeden úspěch.

"Rozumový důvod pro takový rozdíl objednávek obou rivalů není. Kvalita je srovnatelná, cena je podobná," myslí si analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Dodal, že v neprospěch Boeingu hovoří snad jen zpoždění ve výrobě Dreamlineru. Většina zakázek podepsaných na aerosalonu je již předjednaná. Airbus tak mohl být v hledání zakázek jen aktivnější, aby byl na prestižní akci vidět. "V konečném účtování se situace mezi oběma rivaly pravděpodobně srovná," myslí si Procházka.

Poté, co Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) oznámilo, že ztráty leteckých dopravců letos dosáhnou devíti miliard dolarů je jasné, že se výrobcům letounů nepodaří na aerosalonu prodat tolik strojů, co loni. "Letecký průmysl je stále v šoku," řekl na tiskové konferenci šéf Airbusu Tom Enders.

Americký Boeing získal svou první zakázku ve středu. O dva jeho letouny má zájem leasingová společnost MC Aviation ze skupiny Mitsubishi. Hodnota zakázky se pohybuje kolem 153 milionů dolarů.

Překvapením celé akce, která se koná každý druhý rok již od roku 1909, je ruská firma Suchoj. Ta je prvním ruským výrobcem civilních letadel po pádu Sovětského svazu. Firmě se podařilo získat přes 50 objednávek na letoun Superjet 100.

Nové zakázky

Na aerosalonu boduje Airbus a překvapivě také ruský Suchoj

Airbus

Od evropského výrobce letounů si zatím objednaly 24 letadel A320 katarské Qatar Airways. Dohodu o prodeji 50 letounů stejného typu uzavřel Airbus s maďarskými aeroliniemi Wizz Air. Dalších 20 strojů by měl Airbus dodat čínským China Eastern Airlines. Další letouny poputují do Vietnamu, Malajsie nebo na Filipíny.

Boeing

Americký výrobce zatím zůstává ve stínu svého rivala z Evropy. Dosud získal pouze jednu zakázku na dva letouny. Ty si objednala leasingová firma MC Aviation. Hodnota zakázky je kolem 153 milionů dolarů.

Suchoj

Od Rusů si 30 letounů objednaly maďarské aerolinie Malév. Moskevská leasingová společnost Avia si pak objednala 24 letounů SuperJet 100.

Související