Krajský soud v Brně zahájil insolvenční řízení s pojišťovnou Triglav omylem. Soud totiž řízení zahájil, ačkoli u finanční instituce, která je nositelem platné licence České národní banky, to zákon neumožňuje. Vyplývá to ze stanoviska, které v úterý soud dodatečně zveřejnil v insolvenčním rejstříku. Původně ráno soud oznámil zahájení insolvenčního řízení na návrh firmy Westminster Network Limited se sídlem v Londýně.

"Podle posledních zpráv České národní banky z Krajského soudu v Brně nedošlo k zahájení insolvenčního řízení s Triglav pojišťovnou. Původní informace se ukázala být jako mylná," informoval ČTK mluvčí ČNB Marek Petruš. Triglav podle něj splňuje z pohledu ČNB jako instituce zodpovědné za dohled nad finančním trhem veškeré regulatorní požadavky. Pojišťovna standardním a nezměněným způsobem poskytuje všechny produkty a služby, dodal.

Generální ředitel Triglavu Petr Baný již dopoledne řekl, že společnost veškeré své závazky podle smluv plní. "Nevím, o co jde, ale je to nehoráznost. Vidím to jako poškození dobrého jména naší společnosti. Situaci budeme řešit právní cestou," uvedl Baný.

"Závazek, který je předmětem sporu, považujeme za neoprávněný a insolvenční návrh za nástroj vydírání. Naše společnost žádné finanční problémy nemá, což je patrné i z našich auditovaných výsledků. Nyní neevidujeme jediný závazek po splatnosti,“ doplnil Baný odpoledne v tiskové zprávě.

Šéf pojišťovny: Tomuto nátlaku nepodlehneme

Londýnská společnost požaduje po Triglavu uhrazení splatné provize 32,2 milionu korun a v budoucnu splatné provize 16,1 milionu korun. Dluh údajně potvrzuje smlouva o postoupení pohledávky, kterou vůči pojišťovně měla brněnská společnost B.M.Compact, právní předchůdce londýnské firmy. Dalšími věřiteli Triglavu jsou podle insolvenčního návrhu společnosti Luxury Cars a AMPeng. Městský soud v Brně dále proti dlužníku vede řízení o částku přes 200.000 Kč.

Podle právníků Triglav pojišťovny rozporovaný závazek v žádném případě nesplňuje podmínky případného uvalení konkurzu. "Insolvenční řízení je mnohem levnější a rychlejší než klasický soudní spor. To je podle nás hlavní důvod k podání insolvenčního návrhu. My jsme pochopitelně připraveni této formě nátlaku nepodlehnout a podobně vykonstruovaným sporům se bránit,“ dodal Baný.

Triglav patří mezi menší pojišťovny na českém trhu. Vznikla v roce 2000 z původní Všeobecné pojišťovny, když její mateřská společnost Zavarovalnica Triglav ze Slovinska odkoupila 100 procent akcií této společnosti. Nyní působí na celém území ČR.

Související