Poslanecká sněmovna v úterý hladce schválila plán nasazení českých vojáků v zahraničních misích v roce 2010. Materiál počítá s počtem až 550 vojáků v misi KFOR v Kosovu a až 535 vojáků v misi ISAF v Afghánistánu. 

Výsledek hlasování byl předvídatelný už od úterního poledne, kdy poslanecký klub ČSSD ponechal svým členům volnost při hlasování sněmovny, doporučil jim ale, aby mise podpořili. Pro mise na příští rok zvedli ruku také poslanci ODS.

Přesto schválení předcházela téměř tříhodinová diskuse. K misím měli výhrady hlavně poslanci KSČM.

Dolní komora mise schvaluje s půlročním předstihem, aby se neopakovala situace z konce loňského roku. Sněmovna tehdy hlasy levice plán misí na letošní rok na rozdíl od Senátu neschválila. Vláda musela plán přepracovat a sněmovna ho schválila až počátkem letošního února. Vláda proto nyní plán pro příští rok předjednala v předstihu se sociálními demokraty.

Vadí nám mise v Afghánistánu, říkají sociální demokraté   

ČSSD nebyla proti misím obecně. Vadila jí nejvíce mise v Afghánistánu. Uspořádala k tomuto problému vnitrostranickou anketu. V ní se drtivá většina členů sociální demokracie vyjádřila výhledově pro úplné stažení českých vojáků z této země. ČSSD také požaduje harmonogram postupného stahování vojsk z Afghánistánu.

Sociální demokraté, přestože mise na příští rok podpoří, budou trvat podle svých poslanců na tom, aby ministerstvo obrany do budoucna jasně stanovilo cíle, kterých chce ČR misemi dosáhnout. Právě kvůli absenci těchto cílů má prý hodně sociálnědemokratických poslanců s misemi stále problém.

Vládní plán zahraničních misí české armády podle všeho schválí i Senát. Jednomyslně mu to v úterý doporučil jeho výbor pro zahraničí a obranu.