Čínští archeologové obnovili po 20 letech vykopávkové práce v místech slavné monumentální hrobky prvního císaře Čchin Š'-chuanga, v níž byly již dříve nalezeny stovky figur 2200 let staré terakotové armády.

Tým archeologů se nyní soustředí na největší jámu lokality u západočínského města Si-an. Podle agentury Nová Čína tato jáma vydala již tisícovku postav bojovníků v životní velikosti a předpokládá se, že dalších 600 by měla ještě obsahovat.

Odborníci při svých pracích používají speciální technologii, díky níž si terakotové postavy zachovají své původní barvy i poté, co jsou vyzdviženy na vzduch.

"Na zornici je vidět barva a také na části tváře a na čele je patrná barva vlasů," upozornil jeden z archeologů pracujících na místě na slabé barevné odstíny na obličeji nedávno odkryté figury válečníka.
Mnozí experti doufají, že nové vykopávky odhalí kromě lučištníků, pěšáků, vozatajů či akrobatů také vzácné vysoké úředníky. Zatím se našlo pouze deset "generálů", a to na jiných místech, než probíhají současné vykopávky.

Po smrti v roce 210 před naším letopočtem byl císař Čchin pohřben v mauzoleu monumentálních rozměrů vně hradeb Si-anu, hlavního města současné provincie Šen-si, a spolu s ním i obrovská terakotová armáda. Na budování hrobky pracovalo až 700 tisíc lidí. Vnitřní zdi vlastního mauzolea měří 580 a 1355 metrů a jeho okolí zabírá plochu více než 56 kilometrů čtverečních.

Předpokládá se, že smyslem armády, jež by měla podle odhadů čítat na 8000 bojovníků, bylo bránit císaře v posmrtném životě. Nová vykopávka je třetí od roku 1974, kdy byla monumentální hrobka poprvé objevena údajně rolníky hloubícími studni.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru