Spojené státy a Evropská unie v pondělí přijaly společné prohlášení o plánovaném uzavření americké věznice Guantánamo. Rozhodnutí o tom, zda přijmout či nepřijmout vězně z americké základny, je podle něj čistě v kompetenci jednotlivých zemí.

Dohoda s USA mimo jiné umožňuje, aby stát, který se rozhodne vězně přijmout, mohl sdílet informace od Američanů s partnery v Evropě.

Každý stát tak poskytne veškeré informace o předávaných vězních svým evropským partnerům, a to ještě před definitivním rozhodnutím o přijetí té či oné osoby.

Tuto klauzuli evropská sedmadvacítka do dohody prosadila v obavě ze schengenského prostoru a faktu, že jakmile do něj vězeň vstoupí, může se dál volně a bez hraničních kontrol pohybovat mezi zeměmi, které jsou do něj zapojeny.Přijetí vězně jednou zemí se tak v podstatě rovná přijetí celou unií.

Přijmout některého z vězňů z Guantánama chtějí v Evropské unii třeba Španělsko či Británie, už tak učinila Francie. Proti se staví například Rakousko. Nikomu nehodlá poskytnout útočiště ani Česko a zřejmě ani Slovensko.