Místo na pláži v Turecku strávili čeští turisté první den své dovolené na letišti v Ostravě, kde někteří ze dvou stovek cestujících i přenocovali. Letounu Airbus společnosti ČSA se nepodařilo v sobotu večer ani v neděli ráno odstartovat. Lidem tak nezbylo než trpělivě čekat dvacet čtyři hodin na odlet. Do letoviska v Antalyi nakonec odcestovala zhruba polovina pasažérů, ostatní se rozhodli zůstat doma. Většinou ti, kteří do Turecka letěli jen na týden.

Letadlo nemohlo odstartovat kvůli poruše tzv. pozemního startovacího zařízení, které je nezbytné pro jeho bezproblémový start. "Menší letiště, jako je právě to ostravské, nemají tak silná startovací zařízení, která airbus dokážou utáhnout. Původně jsme chtěli do Ostravy poslat jiný airbus, ale to bychom museli zrušit další lety. Proto jsme na letiště dopravili nové startovací zařízení," vysvětlovala mluvčí ČSA Hana Hejsková. Čekající cestující dostali poukázky na jídlo a pití. Měli také možnost strávit sobotní noc v hotelu.

Není to poprvé, co měl airbus problémy. Minulý týden se musel vrátit stejný letoun na letiště na Kanárských ostrovech kvůli požáru na toaletě. Nouzově muselo přistát i letadlo v Tichomoří, dalšímu stroji v Rusku za letu prasklo přední sklo. Nejhorší nehoda airbusu se stala před dvěma týdny, kdy se letadlo zřítilo s 228 lidmi do Atlantiku.

Porouchaný "startér"

Spoj českých turistů podle serveru tn.cz odletěl v sobotu odpoledne z Brna do Ostravy o půl hodiny později. Jenže už po odletu z Brna bylo podle cestujících prý jasné, že s letadlem není všechno v pořádku. "Na palubě byly cítit zplodiny a stroj podivně vibroval," řekli serveru cestující.

Na mezipřistání na ostravském letišti měl letoun jen natankovat a nabrat zbývající pasažéry. Airbus už ale nevzlétl. Když se lidé po dotankování vrátili čtvrt hodiny před šestou večer na palubu, museli po chvíli zase ven. Stejná situace se opakovala i ve čtyři ráno v neděli. Letadlo opět nevzlétlo. "Dvakrát jsme byli v letadle a pak jsme zase museli vystoupit. Takhle jsme si dovolenou nepředstavovali," stěžovali si pro ČT cestující, kteří přespávali zabalení v dekách na letišti. Jiní využili nabídky letiště a přespali v hotelu. V neděli ráno nevyšel ani třetí pokus a airbus zůstal sedět na ostravské ranveji. Některým z pasažérů tak došla trpělivost a odjeli domů.

"Nešlo o poruchu letadla. Problém byl v pozemním startovacím zařízení, které se ke stroji při startu na ploše připojí. Když se zařízení vyměnilo, letoun v pořádku odstartoval," doplnila mluvčí ČSA.

Lidé stornovali zájezd

Nespokojeným cestujícím ČSA a cestovní kancelář Exim Tours nabídla náhradu za pokaženou dovolenou. Lidé, kteří se rozhodli i přes komplikace nakonec do Turecka odletět, dostanou zpět peníze za jeden promarněný den na letišti v Ostravě. Někteří lidé však zájezd stornovali. "Nabízíme našim klientům, že jim vrátíme peníze za zájezd do Turecka v plné výši. O storno už požádalo přes padesát lidí. Od ČSA pak budeme požadovat kompenzaci nákladů," uvedl včera Jan Koláčný, obchodní ředitel CK Exim Tours, která byla v případě letu do Turecka oficiálním partnerem ČSA.

Volná místa v airbusu pak rozprodala Exim Tours dalším cestovním kancelářím. Letecká společnost ČSA se uhrazení nákladů za zpožděný let nebrání. "Určitě budeme jednat s cestovní kanceláří o vyrovnání. Velmi nás tyto komplikace mrzí, cestujícím jsme se snažili zajistit plný servis jak v ubytování, tak v podobě poukázek na jídlo. Cestujícím z Brna jsme navíc nabídli odvoz zpět domů," dodala mluvčí letecké společnosti ČSA Hana Hejsková.

Problémy airbusů společnosti ČSA

"Otočka" nad mořem

Airbus ČSA do Cancúnu se musel 11. dubna 2009 vrátit na ruzyňské letiště. K návratu se piloti transatlantického letu rozhodli nad Severním mořem kvůli porouchanému přístroji, který informuje o stavu paliva. Na palubě letadla bylo 193 cestujících, kteří do Mexika odletěli později.

Problém s linkou do USA

Během prvního srpnového týdne v roce 2008 musely ČSA zrušit dva lety airbusů. Šlo o let mezi Prahou a New Yorkem. První letoun měl problémy s hydraulikou. Druhý airbus ve stejném týdnu se musel vrátit po startu zpět na Kennedyho letiště. Důvodem byla porucha na pravém motoru.

Prasklé sklo vrátilo letoun

V srpnu 2007 se airbus ČSA směřující do Moskvy vrátil patnáct minut po startu zpět do Prahy. Na skle kokpitu byla prasklina.

Aktuální informace na www.iHNed.cz

 

24 HODIN O více než 24 hodin se zpozdil odlet dvěma stům klientů cestovních kanceláří, kteří měli již v sobotu odletět na dovolenou do Turecka. Odletěli až včera kolem 18:15. Na snímku jedna z čekajících pasažérek. FOTO: ČTK

Související