Čeští poslanci včera schválili protikuřácký zákon, který ale Česku v evropském měřítku ponechává nálepku "kuřácký ráj" - alespoň co se týče restaurací. V českých barech se bude moct kouřit dál bez omezení, pokud se majitel sám nerozhodne, že kuřáky ve svém podniku nechce.

Restauratéři budou mít od příštího roku jen jedinou novou povinnost: zákazníky upozornit předem nálepkou, zda se v jejich prostorách kouřit smí, nebo ne. Případně, zda se jedná o kombinaci kuřáckých a nekuřáckých prostor. Pro úplný zákaz cigaret v restauracích jsou přitom téměř dvě třetiny Čechů.

Česko tak dál zůstává kuřáckým skanzenem, v Evropě se prosazuje opačný trend - úplné vyhánění kuřáků před restauraci. V Evropské unii si kromě Čechů restaurace z plných sil zakuřují už jen Belgičané, Španělé, Portugalci, Lotyši a Malťané.

Za "evropsky unikátní" označil novelu i známý bojovník proti kouření v restauracích Boris Šťastný (ODS). "Oproti západní Evropě jsme v tomto opoždění, jako i v jiných záležitostech. A také tu má poměrně dobrou pozici tabáková lobby. Díky tomu, jak se měnila po pádu socialismu daňová soustava, získali její představitelé dobré kontakty mezi zákonodárci," říká.

Odbornice na odvykání kouření, lékařka Eva Králíková, říká, že například ve Francii a Itálii klesl po zavedení zákazu kouření v restauracích počet infarktů o patnáct procent.

Včera schválený zákon také upravuje ochranu nekuřáků před rakovinotvorným dýmem v dalších veřejných prostorách - nekuřácká zůstávají například nástupiště a čekárny veřejné dopravy, včetně vlaků, čemuž se snažili zabránit někteří poslanci. Zvýšily se také sankce za prodej cigaret i alkoholu mladistvým. Obce teď také nově mohou vyhlásit nekuřáckou zónou dětská hřiště, sportoviště či akce pro děti.

Související