Nafukuje se nová komoditní bublina, nebo se jen ropa a další suroviny vracejí ke své férové ceně? Tuto otázku si při pohledu na monitory s rostoucími křivkami zřejmě kladou obchodníci po celém světě.

Například americká lehká ropa stála ve čtvrtek nejvíc od začátku loňského listopadu, když během dne vyšplhala až k 73,23 dolaru za barel.

Rostou však i ceny dalších komodit. Měď je nejdražší za posledních sedm měsíců, cín od března vystoupal o 40 procent. Kontrakty na kukuřici, sóju či pšenici stojí nejvíc za osm měsíců.

Někteří analytici se začínají bát, že nárůsty byly příliš rychlé. "Čekáme, že se současné ceny dostanou pod tlak, zatím se to však nestalo," říká Darrell Jobman analytik pro server Traderplanet.com.

"V komoditách je spousta peněz... Jsou to však peníze od spekulantů, kteří čekají, že přijde inflace," doplňuje Jobman.

Právě obava z rychlého růstu cen kvůli masivním vládním injekcím do ekonomiky žene investory do náruče komodit. K tomu se navíc přidává ještě slábnoucí dolar. Ropa a další komodity se v takové situaci zdají jako vhodná alternativní investice.

Investoři se nyní řídí hlavně podle širších ekonomických dat, která naznačují, že by mohlo přijít oživení. "Trh se těší na budoucí růst a čeká, že někdy v budoucnu bude nabídka a poptávka odpovídat současným cenám," říká komoditní analytik Rob Kurzatkowski. Pokud se tak ale brzy nestane, mohou ceny brzy spadnout.

"Cenu zvedají spekulanti, ne ekonomické fundamenty," potvrzuje broker Ken Hasegawa ze společnosti Newedge.

Cena předběhla vývoj

Od počátku roku přitom vzrostla ropa už o 54 procent. Předtím však během pěti měsíců spadla o více než 100 dolarů, když chladla komoditní horečka.

"Cena ropy se v současnosti nachází v růstovém trendu a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl v nejbližší době zastavit," myslí si naopak analytik firmy Colosseum Petr Čermák.

"O bublině zatím hovořit nelze, nicméně opravdu se zdá, že cena předběhla vývoj v reálné ekonomice," dodává Čermák.

Poslední růst ropy nastal po zprávě amerického ministerstva energetiky, podle níž minulý týden o víc než procento klesly zásoby ropy. Trh přitom čekal, že zásoby vzrostou.

"Není vyloučené, že cena černého zlata bude dále stoupat a přiblíží se k hranici 75 dolarů za barel. Nicméně takto rychlý růst vyvolává značné pochybnosti. Reálná poptávka po ropě je však stále nízká a je tedy možné očekávat výraznější korekci ropy, a to k hranici 60 dolarů za barel," čeká analytik Josef Novotný ze společnosti Fio.

Nedostatečné investice

Samotní producenti tvrdí, že cena poroste hlavně kvůli nedostatečným investicím. "Omezené investiční programy kvůli vrtkavosti trhu s ropou sníží produkční kapacity a dodávky ropy na trh během tří až pěti let," tvrdí šéf ruského ropného gigantu Gazprom Alexej Miller.

A protože těžaři nebudou schopni uspokojit poptávku, mohou ceny vyšplhat na 250 dolarů za barel.

Rostoucí ceny čeká i šéf Royal Dutch Shell Jeroen van der Veer: "Ekonomika se obrátí, poptávka se vrátí a nadbytečná produkce se rychle vypaří," říká van der Veer.

Země ropného kartelu OPEC, který těží přibližně 40 procent světové ropy, navíc podle kuvajtského ropného ministra šejka Ahmeda al-Abduláha al-Sabaha nevhrnou na trh více ropy, dokud její cena nepřekročí 100 dolarů za barel. Šejci tím naznačují, že současná cena jim nevyhovuje a přiškrcenou těžbou ji chtějí co nejrychleji vyšponovat.