Německá společnost Arcandor, podnikající v maloobchodu a cestovním ruchu včera oznámila, že není schopna plnit své finanční závazky, a proto požádala soud o zahájení insolvenčního řízení. Stalo se tak poté, kdy jí spolková vláda odmítla poskytnout záruky za bankovní úvěry.

V sázce je především osud dceřiné firmy Karstadt provozující síť obchodních domů i zásilkového obchodu Quelle. Ten má silné postavení také v Česku, kde v posledním obchodním roce utržil skoro 1,8 miliardy korun a vydělal přes 70 milionů korun. Jeho zákazníci mohou být v klidu za předpokladu, že Quelle skončí v náručí nového silného vlastníka, uvádí server Spiegel Online. Vyjádření manažerů české pobočky Quelle se včera večer nepodařilo získat.

Krach Arcandoru nebude mít vliv na jeho další firmu přítomnou v Česku - zásilkový obchod Ne­ckermann, který zde loni utržil 457 milionů korun. "Němci se v naší firmě zcela stáhli z vedoucích pozic a přenechali její řízení americkému fondu Sun Capital Partners. Problémy Arcandoru se nás proto netýkají," sdělil HN šéf českého Neckermanna Bohumil Karafiát.

Související