Nevyžádaná elektronická pošta, takzvaný spam, zaplavuje emailové schránky. Podíl spamu ve světě se v květnu proti dubnu zvýšil zhruba o pět procent na 90 procent. Uvedla to antivirová firma Symantec. Útoky pochází převážně z USA, kde je patrný mírný meziroční nárůst, dále z Brazílie a Jižní Koreje, která na třetí pozici vystřídala Čínu.

Z USA pocházelo 24 procent spamu, z Brazílie desetina a z Jižní Koreje pět procent.

Populární témata: Sex a krize

Nejfrekventovanější byly v květnu podvodné zprávy s nabídkou služeb a produktů spojených s internetem, dále se věnují zdraví a nabízejí nejrůznější produkty převážně orientované na sex.

Spammeři v současnosti hojně využívají témata spojená s finanční krizí. Kladou důraz na pokles prodejů v automobilovém průmyslu a nabízejí výhodné nákupy. Například nabízí 1000 vozů z Británie se slevou 35 procent z původní ceny. V USA spolu s nezaměstnaností vzrostl počet spamu, ve kterém jsou nabízeny univerzitní diplomy, jež nezaměstnaným pomohou snáze nalézt novou práci.

Z phishingových útoků je drtivá většina spojená s bankovními službami a převody peněz, následuje elektronické obchodování a informační služby. V národním srovnání se z všeobecného trendu vymyká jen Čína, kde je 99 procent všech phishingových útoků zaměřeno na elektronický obchod. Nejnovějším trendem jsou phishingové útoky prostřednictvím populární sociální sítě Facebook.