Ruský plynárenský kolos Gazprom plánuje zvýšit dodávky zemního plynu do Spojených států a v příštích letech pokrýt až deset procent poptávky největší světové ekonomiky. Oznámil to zástupce ředitele firmy, kterého citovala agentura Reuters.

"Množství, které v současnosti dodáváme, činí 0,5 procenta spotřebovaného plynu (ve Spojených státech). Ale s plynem ze Štokmanu a Jamalu stoupne náš podíl na pět až deset procent," řekl zástupce výkonného ředitele Gazpromu Alexander Medveděv.

Jamal je plynovod, který přepravuje plyn z Ruska přes Bělorusko a Polsko dále do Evropy. Štokman je obrovské naleziště plynu v Barentsově moři.

"Do Severní Ameriky chceme dodávat 17 procent plynu ze Štokmanu," dodal Medveděv.

Amerika - ruská země zaslíbená

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Štokman a Jamal pokládá firma za klíčové prostředky budoucí výroby, neboť produkce nalezišť v západní části Sibiře klesá.

Štokman je jedním z největších nalezišť na světě a plyn pro export by měl začít produkovat do roku 2013.

Jádro místo plynu a jiné alternativy pro ČR - čtěte ZDE

Václav Bartuška: Plynem jsme vydíratelní ještě tak deset let - čtěte ZDE

Alexander Medveděv v minulosti prohlásil, že Gazprom považuje Severní Ameriku za jeden z nejslibnějších trhů z hlediska stoupající poptávky po zemním plynu i z hlediska stavu tamní produkce.