Zítra tomu bude dvacet let, co festival Bratislavská lyra zažil největší skandál své historie. Ještě větší, než když deset let předtím vítězství Docela obyčejné písně Karla Černocha tak rozčílilo premiéra Štrougala, že ve svém stranickém projevu, přenášeném televizí, skloňoval jak hotentot.

Jaro 1989 začalo vůbec pěkně. V polovině května se vrátil z komunistického kriminálu Václav Havel. Že ho pustili už po polovině osmiměsíčního trestu, mu dodalo kuráž. Během domácí oslavy smluvili se scenáristou Jiřím Křižanem hned na příští den schůzku do restaurace Na rybárně. Už docela pracovní, i s mluvčím Charty 77 Sašou Vondrou. Odhadli, že když se předtím nebáli petici za Havlovo propuštění podepsat i známí divadelníci, má naději i nějaký další text. Napíše ho tentokrát Havel.

Název navrhl Křižan. Znovu prokázal odvahu pravého Valacha, který odmítl státní Gottwaldovu cenu za film Signum Laudis (1980). "Několik vět" kdekomu připomnělo Vaculíkových 2000 slov z Pražského jara 1968.

Shodou okolností se ve stejné době zrovna chystala do Bratislavy Joan Baezová. O někdejší královně amerického i světového folku měli pořadatelé i část českého undergroundu shodně kusé informace: agitovala proti válce ve Vietnamu a patří do Seegerovy levičácké party.

 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.