Průmyslová výroba v Maďarsku se v dubnu meziročně propadla o 27,1 procenta. V pátek to oznámil statistický úřad. Údaje podle agentury Reuters naznačují, že maďarská ekonomika ve druhém čtvrtletí pokračuje v prudkém poklesu.

Za první čtyři měsíce letošního roku se produkce snížila o 23,5 procenta. "Máme tu široký a značný pokles prakticky ve všech průmyslových odvětvích," uvedl pracovník úřadu Miklos Schindele. "Největší propad nastal přirozeně ve výrobě automobilů a (průmyslovém) exportu," dodal.

Maďarská ekonomika by se podle odhadů vlády i centrální banky měla v celém letošním roce snížit o 6,7 procenta. V samotném prvním čtvrtletí se maďarský hrubý domácí produkt podle rychlého odhadu z minulého měsíce meziročně propadl o 6,4 procenta.

Premiér Gordon Bajnai: Maďarsko prochází bolestivou operací - čtěte ZDE

Maďarská míra nezaměstnanosti vzrostla na historický rekord 9,9 procenta - čtěte ZDE

Maďarsko nyní čelí nejhoršímu hospodářskému útlumu za téměř dvě desetiletí. Mezinárodní měnový fond a další instituce již loni slíbily zemi půjčku 25,1 miliardy dolarů (zhruba 477 miliard korun), která by měla podpořit státní rozpočet.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru