Smrt sedmačtyřicetiletého učitele a vážné zranění patnáctiletého žáka základní školy si ve čtvrtek kolem poledne vyžádala v Třinci na Frýdecko-Místecku adrenalinová atrakce nazývaná zorbing. ČTK to řekl mluvčí frýdecko-místecké policie Ivan Žurovec.
 
Mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný informoval o tom, že zraněný školák je umístěn na pediatrickém oddělení anesteziologické a resuscitační péče. "Utrpěl velmi závažná poranění. Nyní ale můžeme jen říct, že stav pacienta je stabilizovaný," uvedl.

Neštěstí se stalo v třinecké části Košařisko u rekreační chaty Kyčera, kde se provozuje zorbing, což je umělohmotná koule, která se valí po svahu dolů. "Třídní učitel i žák podstoupili instruktáž a vešli do koule, spustili se ze svahu a měla je zadržet záchytná síť," řekl Žurovec. Síť se ale protrhla a koule s oběma muži se valila dál po prudkém svahu.

"Zastavili se až po dalších 300 metrech o strom. Učitel na místě zemřel, žák byl s těžkým zraněním vrtulníkem transportován do ostravské fakultní nemocnice," doplnil Žurovec.

Policie šetří možnost trestného činu

Kriminalisté se snaží zjistit, zda nebyly porušeny bezpečnostní předpisy a zda se někdo z provozovatelů atrakce nedopustil trestného činu. V úvahu by mohlo přicházet i obvinění z ublížení na zdraví s následkem smrti.

"Je obtížné říct, co konkrétně se stalo. Možná kouli pustili z vyšší výšky. Možná selhalo zajištění sítě," řekl ČTK Martin Kafka, který provozuje sportovní areál Vaňkův kopec nedaleko Ostravy, kde je zorbing jednou z atrakcí. Podle něj je lepší u podobných adrenalinových atrakcí bezpečnostní jištění několikanásobně předimenzovat.

Zorbing je lehce extrémní sport, který vznikl v roce 2000 na Novém Zélandu. Tvůrce Andrew Akers se nechal inspirovat slavnou skicou muže s rozpaženýma rukama od Leonarda da Vinciho. Zorb, základní rys tohoto sportu, je nafouknutá plastová koule, ve které je pomocí tisícovky lanek upevněna ještě jedna menší. Celá koule váží asi 90 kilogramů a v průměru má 3,2 metru. Do menší koule se vejdou až tři lidé, nazývaní zorbonauti.

Principem zorbingu je neřízené kutálení koule ze svahu dolů. Svah bývá dlouhý maximálně 200 metrů. Zorb dosahuje rychlosti až 50 kilometrů v hodině a jeho zastavení probíhá nejčastěji samovolně dole pod svahem či v záchytné síti.