Sněmovní rozpočtový výbor ve středu doporučil sněmovně neschválit loňské hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu. Důvodem jsou chyby v hospodaření úřadu, na které minulý týden poukázal sněmovní kontrolní výbor. Prezident NKÚ kvůli nim dokonce čelí návrhu na kárné řízení. Výbor ve středu projednával doporučení k jednotlivým kapitolám loňského státního závěrečného účtu a až na několik výjimek ho doporučil sněmovně schválit.

Šéf NKÚ František Dohnal čelí kritice poslanců například za to, že si nechal od úřadu platit pronájem dvou bytů, ačkoli má nárok pouze na jeden. Dohnal tyto i další výtky odmítá.

Místopředseda výboru Ladislav Šustr (KDU-ČSL) navrhl, aby sněmovna vyhlásila výběrové řízení na nezávislou firmu, která zkontroluje hospodaření a činnost celého úřadu za posledních pět let. Přítomný ministr financí Eduard Janota ho ale upozornil, že NKÚ podléhá povinnému auditu ze zákona již nyní. Výbor nakonec návrh nepřijal. Hlasoval pro něj pouze samotný Šustr. Návrh ale vznese opět na schůzi sněmovny.

Doktor: Úřad zdivočel

Poslanec ODS Michal Doktor zastává názor, že za situaci na NKÚ můžou také z části sami poslanci, například tím, že příliš dlouho hledali nového prezidenta úřadu po smrti Dohnalova předchůdce Lubomíra Voleníka. "Já se vůbec nebojím použít výraz, že NKÚ zdivočel. Zdivočel sám pro sebe," tvrdí. Podle něj si úřad přisvojuje některá práva, která nemá. "Já protestuji proti tomu, aby se NKÚ choval jako politická instituce," dodal.

Sněmovna by se státním závěrečným účtem měla zabývat na své schůzi, která začne příští úterý. Výbor ve středu nepřijal žádná usnesení k hospodaření Ústavu pro studium totalitních režimů, ministerstev zdravotnictví, práce a vnitra. Podle ministra Janoty nemá odmítnutí jedné kapitoly žádnou souvislost s celkovým závěrečným účtem. "Je to určitý signál, že ta kapitola, která by měla bdít nad dodržováním státního rozpočtu, má nějaké problémy," řekl poslancům. Stanovisko výboru by podle něj nemělo ovlivnit projednávání souhrnné zprávy o státním závěrečném účtu.