Volně nakládat se svým hlavním sídlem na Kavčích horách v Praze nesmí Česká televize. A majetkem nemůže ani ručit za větší bankovní půjčky nebo úvěr. Už tři čtvrtě roku má totiž na svých budovách a pozemcích takzvanou exekuční plombu.

Soudní zablokování nemovitostí si veřejnoprávní televize zavinila sama svým nepřiměřeným postupem vůči jednomu z diváků, o kterém se domnívala, že neplatí koncesionářské poplatky. Proti televizi se tak obrátil její vlastní postup, kdy ona sama neplatičům hrozila vyvoláním soudní exekuce. Před několika měsíci ale exekutor navštívil naopak Kavčí hory.

Televize už v roce 2007 obvinila jednoho z koncesionářů, že nezaplatil na poplatcích necelé dva a půl tisíce korun. Soud jí dal nejprve za pravdu, ale poté, co muž zaplacení doložil, televize u odvolacího soudu prohrála. Poškozenému, který si nepřál být jmenován, měla ČT zaplatit náklady za advokáta a soudní řízení ve výši čtyřiadvaceti tisíc korun. Peníze ale neposlala. Advokát koncesionáře Josef Neštický proto podal návrh na exekuci. "Čekali jsme s tím několik týdnů, rozhodně jsme to nepodávali den po skončení lhůty," řekl HN Neštický.

Podle televize může za všechno advokátní kancelář, která ji zastupovala. Ta totiž zapomněla úhradu nákladů poslat a televizi o dluhu neinformovala. "ČT urovnala vše v okamžiku, kdy se o pochybení dozvěděla. Poslala peníze a kárný dopis advokátní kanceláři," vysvětluje situaci obchodní ředitel ČT Robert Kvapil s tím, že peníze televize odeslala už před Vánoci.

Exekuce stále trvá

V prosinci ale bylo na urovnání pozdě. Soud totiž vydal usnesení o nařízení exekuce už necelé čtyři měsíce předtím, v srpnu loňského roku. Česká televize tak byla kvůli čtyřiadvaceti tisícům omezena v tom, jak může nakládat se svým vlastním majetkem. A to na devět měsíců, dokud se celá exekuce nevyřídí.

Oficiálně zatím ukončena nebyla, například v katastru nemovitostí ještě včera stála poznámka, že na pozemek a hlavní budovu Kavčích hor nařízení exekuce platí. Ta by ale měla v nejbližších dnech zmizet. "V současné době již nevedu žádnou exekuci vůči České televizi," potvrdila HN Zuzana Bartošová, kterou soud provedením exekuce pověřil. I když ČT zaplatila svůj dluh už na konci loňského roku, doteď prý trvalo vyřízení formálních náležitostí exekuce a jejího ukončení. Jakmile celá věc skončí, kolonka "omezení vlastnického práva" v katastru nemovitostí by měla být do několika pracovních dní opět prázdná. Informace o exekucích totiž katastrální úřad vyřizuje oproti ostatním změnám v evidenci nemovitostí přednostně. "Zápisy o nařízení a ukončení exekuce vyřizujeme bezodkladně," řekla Jarmila Daňková z Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního.

Česká televize ale nemůže až do dnešního dne své budovy nebo pozemky prodat. Zbavit se nesmí ani jiného majetku, nakládat s ním může jenom v rámci své běžné obchodní činnosti. Její omyl, kvůli kterému se televize do této situace dostala, tak znovu poukázal na velkou tvrdost exekučního řádu. I kvůli dluhu několika korun mohou totiž exekutoři obstavit majetek za miliony.

Podle odborníků není toto ustanovení zákona až tak problematické. "Majetek se v případě televize zatím ani neprodával, ani nedražil a vzhledem k zaplacení dluhu k tomu už ani nedojde. Jde pouze o preventivní opatření, jež má zabránit, aby se povinný zbavoval svého majetku, kterým by mohl být dluh splacen," vysvětluje soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.

Do budoucna jen přiměřeně

Zablokování majetku přikazuje zákon, exekutor sám nemůže rozhodnout o tom, že by zastavil třeba jen jeho menší část. A v tu chvíli nezáleží na tom, zda je to kvůli dlužným korunám, nebo třeba statisícům. Exekutoři totiž nikdy dopředu nevědí, do jaké výše se může dluh vyšplhat. Pokud by například dlužil nezodpovědný člověk nebo firma, mohli by se splacení vyhýbat a dluh a náklady na exekuci by tak neustále rostly.

Praxe při obstavování majetku by se přesto mohla v budoucnosti změnit. Ministerstvo spravedlnosti předložilo do sněmovny novelu exekučního řádu, která by měla vyřešit přiměřenost exekuce. "Do budoucna by mělo být garantováno, že majetek bude možné zajistit jen v rozsahu vymáhané částky," vysvětluje mluvčí ministerstva Veronika Ludvíková. Exekutor by tedy mohl zastavit jen takovou část majetku, která bude postačovat k uhrazení dluhu a nákladů na exekuci.

Nezaplacená dlužná částka a soudní zablokování majetku ale není v posledních měsících jediný problém, který televize s vlastním hospodařením má. HN před dvěma týdny informovaly o daňovém nedoplatku 300 milionů korun, který ČT dlužila finančnímu úřadu. "ČT peníze již uhradila. Podáváme ale proti tomu odvolání, protože s vyměřeným nedoplatkem nesouhlasíme," řekl mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Exekuční excesy

Exekutoři mohou zablokovat milionový majetek i kvůli pár korunám

Pražský hrad
Areál Pražského hradu včetně svatovítské katedrály se ocitl v exekuci v roce 2007, a to kvůli nezaplaceným 940 tisícům korun. Správa Pražského hradu totiž odmítala zaplatit honorář společnosti GEMA Art Group za přípravu výstavy. Hrad ale nakonec loni v březnu zaplatil dluh, který se vyšplhal až na 1,4 milionu korun, a blokování budov Hradu a katedrály tak skončilo.

Karlovy Vary
Počátkem ledna letošního roku rozhodl karlovarský soud o obstavení majetku města Karlovy Vary. Důvodem byl rok a půl starý spor s občanem, který se dožadoval informací ze stavebního úřadu. Město mu je ale odmítalo poskytnout. Dva roky předtím měly Karlovy Vary obstavený majetek kvůli neuhrazeným devíti tisícům korun. Blokace ale trvala jen několik dní.

Armáda
Na několik měsíců obstavil v roce 2007 soud svým rozhodnutím mnohamiliardový majetek armády. A to kvůli dluhu šestnáct set korun.

Související