Politolog Tomáš Lebeda ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR v úterý odpovídal na dotazy čtenářů serveru iHNed.cz k blížícím se volbám do Evropského parlamentu. V reakci na dotaz jednoho ze čtenářů mimo jiné napsal, že "zelení to vůbec nebudou mít jednoduché, důvěra v jejich stranu oslabila a rozštěpení je pro stranu takovéto velikosti prakticky smrtící."

Podobně jako zelení to podle Lebedy budou mít obtížné strany, které se profilují jako euroskeptické. Tento názor politolog vyslovil v otázce na dotaz, jaký věští úspěch Straně svobodných občanů.

"Domnívám se, že šance této strany získat zastoupení (tedy překročit 5procentní klauzuli) jsou velmi malé. Chybí zde pravicový volič, který by volil podle evropského klíče a navíc ještě euroskepticky. Český pravicový volič je naopak z naprosté většiny proevropský (na to máme spolehlivá data). Většina voličů ODS své straně její koketování s euroskepticismem spíše tiše tolerovala, protože důvody jejich volby byly zcela jiné - většinou ekonomické. Vystavět program strany na euroskepticismu je podle mého soudu pro českého voliče neatraktivní. Navíc jsou tu dva podobné subjekty - ještě Libertas, které pravicové euroskeptické voliče spíše rozdělí."

Vajíčkové útoky na mítinky nepatří

V jiné odpovědi Lebeda odsoudil vajíčkové útoky na mítincích ČSSD. Předseda této strany Jiří Paroubek si sice podle Lebedy řadu mladých lidí popudil a jejich hněv může být pochopitelný.

"To však nemůže omluvit masové vrhání vajec, kdy jich na politika padají stovky. To už není kultivovaný projev nesouhlasu. To je forma organizovaného politického násilí. Je legitimní demonstrovat, vylepovat plakáty, nosit transparenty, rozdávat letáky, psát články, tedy jakkoli pokojně dát najevo nesouhlas. Žádný fyzický útok ale ospravedlnitelný není. Na nikoho. Dnes jsou to vejce a zítra to mohou být kameny. A pozítří někdo vezme do ruky zbraň," soudí Lebeda.

Volební účast bude vyšší než před pěti lety

Politolog očekává, že volební účast bude letos vyšší než při volbách do Evropského parlamentu před pěti lety. Tehdy byla pouhých 28 procent.

Nízká účast je podle Lebedy "velkou nevýhodou pro ČSSD. Ta k dobrému výsledku potřebuje, aby její příznivci přišli. Přitom právě oni jsou jedni z nejvlažnějších účastníků jiných než sněmovních voleb. V krajských volbách se ČSSD podařilo své voliče vyburcovat celostátními tématy a oni přišli. Jestli se to ale podaří v těchto evropských volbách je však otázkou. Situace je jiná."