Ceny ropy se v pondělí vyšvihly na nové sedmiměsíční maximum. Hlavním důvodem je optimismus na asijských akciových trzích, k tomu se ještě přidaly přetrvávající naděje na oživení světové ekonomiky. Během května se ceny zvýšily o 30 procent, což představuje jejich nejprudší měsíční nárůst za desetiletí.

V pondělí ráno kolem 7. hodiny středoevropského letního času stoupla cena americké lehké ropy o 74 centů na 67,05 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent zdražila rovněž o 74 centů na 66,26 dolaru. "Motorem dnešního nárůstu (cen ropy) jsou především akcie. Trh začíná věřit, že oživení (světové ekonomiky) je na cestě," řekl agentuře Reuters jeden z obchodníků.

Největší meziměsíční skok

Kdyby se investoři řídili jen podle cen surovin, museli by mít pocit, že se světové ekonomice daří mnohem lépe. Cena barelu americké lehké ropy WTI se tím po půl roce vrátila nad 66 dolarů a ekonomové očekávají, že bude dál stoupat.

Za květen se ceny ropy zvýšily asi o třicet procent, což znamenalo největší meziměsíční skok od března roku 1999, kdy se z finanční krize vzpamatovávaly asijské trhy. Ceny čtrnácti surovin sdružených v indexu CRB vzrostly za květen o 14 procent, meziměsíčně nejvíc od roku 1974.

Růst cen surovin má dvě významné příčiny. Statistické údaje ze Spojených států a Japonska ukazují, že hospodářský pokles se zřejmě zmírňuje. "Ceny ropy se zvyšují, protože spekulanti doufají, že už jsme dosáhli dna," řekl šéf makléřské společnosti PVM David Hufton. Americká ekonomika klesala v prvním čtvrtletí o 5,7 procenta ročně, což bylo o čtyři desetiny procenta méně, než předpokládali analytici. Vliv na cenu ropy měla i dobrá zpráva o japonské průmyslové výrobě, která v dubnu vzrostla o více než pět procent.

Poptávka založená na naději

Druhou příčinou rekordního nárůstu cen surovin je potřeba investorů chránit se proti slabé americké měně, která se poprvé za letošek dostala na úroveň 1,41 dolaru proti euru. Zároveň je na tom nejhůře za posledních pět měsíců proti šesti nejvýznamnějším světovým měnám. "Investoři vnímají suroviny jako bezpečný přístav, který jim pomůže přečkat dobu padajícího dolaru," řekl Stephen Platt, komoditní analytik z chicagské společnosti Archer Financial Services.

Někteří odborníci však varují, že poptávka po surovinách se zvyšuje navzdory jejich reálné potřebě. "Tyto nárůsty jsou založeny spíše na naději než na skutečnosti. Změny jsou více svázané se zvyšujícím se optimismem spotřebitelů než principy trhu," míní Adam Sieminski, vedoucí ekonom z washingtonské pobočky Deutsche Bank.

Cena americké ropy se již díky nadějím na hospodářské oživení více než zdvojnásobila z téměř pětiletého minima 32,40 dolaru za barel, na které se propadla v prosinci. Stále ale zůstává hluboko pod rekordním maximem 147,27 dolaru, jehož dosáhla loni v červenci.