V čele platového žebříčku evropských manažerů se od roku 2007 drží šéf německé automobilky Porsche Wendelin Wiedeking, Nejvíce si podle časopisu Manager Magazin vydělal také loni, kdy si celkem přišel na 77,4 milionu eur.

Přepočítá-li se uvedená suma na českou měnu podle průměrného ročního kurzu (necelých 25 Kč za euro), vychází hrubý příjem na skoro dvě miliardy korun českých.

Houpe se pod ním židle?

Wiedeking by se ale měl o svoje peníze třást, poznamenává server Spiegel Online. Akcionáři sdružení ve skupině Protagon Capital a berlínský advokát Martin Weimann se domnívají, že Wiedekingův příjem je v rozporu s německým zákonem o akciových společnostech. Proto na něj podali v březnu soudní žalobu. Ale ať už rozhodne soud jakkoli, Wiedekingovy dny v čele Porsche jsou beztak sečteny, spekulují německá média. Rodinný koncern v honbě za akciemi Volkswagenu, kde již drží 51 procent, nakupil dluhy za zhruba devět miliard eur.

Automobilka Porsche, která původně chtěla Volkswagen zcela ovládnout, nedávno "otočila" a začala právě pod tlakem dluhů jednat o "rovném" spojení. Jednání ale prozatím uvízlo na mrtvém bodě.

Riskoval, ale vyšlo mu to

Nejlépe placení manažeři v Evropě podle loňského příjmu
(v mil. eur)

1. Wendelin Wiedeking *
Porsche
77,40

2. Daniel Vasella
Novartis
13,65

3. Alfredo Saenz Abad
Banco Santander
12,74

4. Joseph Hogan
ABB
12,62

5. Andrew Witty
GlaxoSmithKline
12,27

6. Arun Sarin
Vodafone
12,01

7. Terry Leahy*
Tesco
11,35

*za obchodní rok 2007/08
Zdroj: Manager Magazin

Vysoký Wiedekingův roční příjem - ve srovnání s příjmem šéfa Deutsche Bank Josefa Ackermanna více než pětinásobný - je terčem kritiky z různých stran už delší dobu. Ale je v souladu s jeho manažerským kontraktem.

Když Wiedeking na podzim roku 1992 usedal do ředitelského křesla, zřekl se velmi slušného pevného platu a místo něj si vymínil odměnu ve výši 0,9 procenta firemního zisku. V 90. letech, kdy Porsche vydělával hlavně na prodeji luxusních sportovních aut, tak Wiedeking vydělával až 15 milionů eur ročně.

Na platovou úroveň špičkového amerického manažera se Wiedeking dostal poté, kdy Porsche začal na burzách skupovat objemné balíky s akciemi Volkswagenu. A ty letěly vzhůru. "Proto se také Porsche v posledních letech přirovnával k hedgeovému fondu, jehož přívěškem je výroba automobilů," poznamenává Manager Magazin. Jak dodává, zhruba dvě třetiny zisku Porsche (šest miliard v roce 2007) pramení nikoli z výroby aut, nýbrž z transakcí na kapitálovém trhu.

"Widekingův příjem skýtá extrémní příklad toho, jak velký vliv mají burzy na příjmy koncernových šéfů," komentuje Michael Adam, hamburský profesor ekonomie a kritik manažerských praktik.

V Evropě příjem šéfů klesl

Šéfové velkých evropských koncernů, jejichž akcie jsou součástí "elitního" burzovního indexu Stoxx 50, si loni v průměru vydělali 5,7 milionu eur, meziročně o 18 % méně.

Němečtí manažeři stojící v čele firem, jejichž akcie jsou součástí indexu DAX, dopadli ještě hůř. Jejich průměrný příjem meziročně klesl o čtvrtinu na 3,6 milionu eur. Ale například šéf Siemensu Peter Löscher pobral 8,54 milionu eur, a stal se tak nejlépe placeným rakouským manažerem. Ale jeho vysoký příjem je podle časopisu v příkrém nesouladu s prudkým poklesem akcií Siemensu i s chabou výnosností vloženého kapitálu.


 


Platový triumf Wendelin Wiedeking si dopřává plat odpovídající 0,9 aprocenta ročního zisku automobilky Porsche. foto: reuters