Jiří Čunek, který bude dnes odpoledne na sjezdu KDU-ČSL ve Vsetíně obhajovat nejvyšší stranický post, vyzval ve svém projevu lidovce k jednotě a ostře se vyhranil vůči Miroslavu Kalouskovi. Miroslav Kalousek, který chce po sjezdu KDU-ČSL opustit a založit novou konzervativní středopravou stranu, má podle Jiřího Čunka odejít. "V politice musí být rozcestníky s možností odbočit," řekl ke Kalouskově záměru KDU-ČSL opustit.

Strana podle Čunka v posledních letech šla směrem k programovému sbližování s ODS, které by mohlo dojít až k trvalému svázání. Tím by KDU-ČSL jako svébytná křesťanská strana podle Čunka zanikla. Kalousek je podle Čunka představitelem pragmatické části KDU-ČSL, která tíhne k ODS a současně "bez problémů přistoupila na jednání se sociálními demokraty o menšinové vládě s podporu komunistů". Předseda lidovců tak připomenul jednání Kalouska se sociálními demokraty v době, kdy padla první vláda premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka.

Politika trvalého svázání s ODS vychází podle Čunka z domněnky, že lze v Česku vytvořit stranu podobnou německé CDU-CSU. Vznik takové strany je ale nereálný, protože v Česku neexistují dvě regionálně oddělené křesťanské strany, uvedl. "ODS je strana liberální," zdůraznil Čunek ve svém projevu a připomenul, že pro dominanci liberálního proudu ve svém programu chtějí občanští demokraté opustit po volbách do Evropského parlamentu frakci Evropské lidové strany v EP.

Na druhou stranu Čunek odmítl tvrzení, že jím představovaný proud KDU-ČSL spolupracuje se sociálními demokraty. Nikde, v žádném dokumentu, takový směr není, zdůrazňoval a ohradil se proti Kalouskovým výrokům, že Čunkovi lidé jsou "socialisté chodící do kostela".

Podle Čunka je strana v hluboké krizi, slovo krize v projevu zopakoval několikrát. Připomněl například loňskou prezidentskou volbu, při níž většina lidoveckých zákonodárců podpořila Václava Klause, což si prý většina voličů ani straníků nepřála. Obhajoval také své působení ve straně. Měl prý vizi, ale při nejednotě poslaneckého klubu a kvůli názorovým rozporům mezi ministry KDU-ČSL ji prosazoval "s krvavými obtížemi".

Předseda také kritizoval to, že ve straně se nerespektovala demokratická rozhodnutí. "Nad věcnou diskusí a respektem k názoru protivníků zvítězila snaha o silové řešení a prosazení pomocí zákulisních machinací," řekl. Připomněl, že sám ve snaze udržet stranu jednotnou odešel z vlády.