Moldavský parlament odložil druhou volbu prezidenta republiky na středu 3. června. Rozhodla o tom většina poslanců vládnoucí komunistické strany s odvoláním na dnešní církevní svátek.

"Dnes je velký církevní svátek a nehodilo by se, aby se takový den poslanci mezi sebou handrkovali," zdůvodnila odklad šéfka parlamentní skupiny komunistů Maria Postoiková. Pravoslavná náboženství uctívají Nanebevstoupení Krista.

"Program parlamentního jednání na dnešek byl schválen a církevní svátek s tím nemá co dělat. Národ očekává řešení," protestoval předseda opozičních liberálních demokratů Vlad Filat. Potvrdil ale, že opoziční poslanci budou nadále bojkotovat zasedání parlamentu a požadovat nové volby.

Podle agentury Reuters odklad spíš naznačuje, že se komunistům nepodařilo získat ani jednoho odpadlíka z řad opozice, aby prosadili svého kandidáta. Odklad naproti tomu umožňuje další snahy v tomto směru.

Ke zvolení prezidenta je ve 101členném parlamentu zapotřebí nejméně 61 hlasů, ale vládnoucí komunisté mají pouze 60 hlasů. Pokud se žádný z opozičních poslanců nerozhodne podpořit komunistický tábor, skončí i druhé hlasování neúspěšně. Podle ústavy pak bude nutno rozpustit zastupitelský sbor a vypsat nové parlamentní volby. Přesně takovou strategii opozice sleduje, protože volby z 5. dubna považuje za zmanipulované a požaduje nové hlasování, v němž doufá, že zvítězí.

Vládnoucí komunisté ale tvrdí, že nové volby si země, zmítaná ekonomickou krizí nemůže dovolit. To opozice odmítá. „Volby budou stát maximálně 40 milionů lei. Když by se škrtly peníze na dvě prezidentovy rezidence, palivo pro jachtu a motorku, a léčení v Karlových Varech, tak to bude stačit,“ rozhořčoval se včera na tiskové konferenci předseda Liberálně-demokratické strany Vlad Filat.

První kolo bez výsledku 

V prvním kole voleb prezidenta 20. května nebyl nikdo zvolen. Kandidátce vládnoucích komunistů, dosavadní premiérce Zinaidě Greceaniiové, zvolení uniklo o jeden hlas. Získala sice všech 60 hlasů komunistických poslanců, ale ke zvolení potřebovala o hlas více. Opozice hlasování bojkotovala a je rozhodnuta bojkotovat i druhé hlasování.

Vlad Filat tvrdí, že úřady vyvíjejí nátlak na jednotlivé poslance, odmítl ale být konkrétní. „Už jen to, že Gabriel Stati je ve vězení je nátlak na některé poslance,“ řekl s odkazem na podnikatele, kterýje obviněn z organizace nepokojů v Kišiněvě po volbách.

Greceaniiová byla hlavní kandidátkou komunistů; protože ale zákon předepisuje alternativní volby a opozice nepředložila žádnou kandidaturu, navrhli komunisti ještě velvyslance v Rusku Andreu Neguce, aby vyhověli zákonu. Vedení komunistů apeluje na opozici "nutností zajistit zemi stabilitu" a nabízí opozičním předákům za podporu v prezidentské volbě určité funkce v parlamentu.

Přímou koalici s některou z opozičních stran však komunisté odmítají. Šéf komunistů, končící prezident a od 12. května předseda nynějšího parlamentu Voronin to označil za "nemožné". Strana má podle něj dost poslanců na to, aby vládla sama, potřebuje "v zájmu lidu a státu" podpořit jen při volbě prezidenta.