Společnost Beneš a Lát musela před časem omezit výrobu. Přesto včera v Poříčanech otevřela novou slévárnu. Firma ji dokončila i přes panující krizi. "Když jsme stavbu zahajovali, měli jsme jiné starosti - kde vzít volné lidi, kde vzít kapacity. Fabrika tehdy jela nepřetržitě," uvedl předseda představenstva Josef Lát.

Nová slévárna, kde se vyrábí odlitky z hliníku pro hydraulické systémy, stála včetně nákupu pozemků a části technologií téměř 200 milionů korun.

Továrnu se rozhodli postavit na začátku loňského roku, první příznaky krize pocítili o pět měsíců později a v srpnu museli část výroby utlumit. Podle Láta by krize mohla odeznít do 1,5 roku a pak budou připraveni rychle reagovat na rostoucí poptávku. "Určitě se žádná naše konkurence následujících čtyři pět let do nové fabriky nepustí," myslí si.

V nové slévárně pracuje 110 lidí, většina z nich pochází z původního závodu firmy v Průhonicích u Prahy. V budoucnu by se počet zaměstnanců mohl postupně zvýšit až na 350, řekl Lát.

Podle starosty Poříčan Zdeňka Šmejkala příchod nového zaměstnavatele vítají i obyvatelé, i když v regionu kvůli blízkosti Prahy a dobrému dopravnímu spojení s ní není vysoká nezaměstnanost.

Včera otevřený provoz stojí v těsné blízkosti hradecké dálnice D11, v průmyslové zóně velké přes 20 hektarů. Už dříve v ní otevřela míchárnu asfaltových směsí společnost Skanska. Objevují se další zájemci, v současnosti například obec jedná s rakouským výrobcem stavebních směsí.

"Vznik nových pracovních míst, především ve výrobním sektoru, který bude navíc diverzifikovat automobilovou výrobu, je velmi přínosný," řekl ředitel kolínského úřadu práce Josef Blecha.

Firma Beneš a Lát je významným dodavatelem součástek pro elektrotechnický a automobilový průmysl a průmysl technických aplikací. Vyrábí také plastové stavebnice Seva, Blok, Monti systém a další. Kromě Poříčan má zinkovou slévárnu ve Slaném u Semil a výrobnu plastů v Suticích u Semil. Ve všech třech závodech zaměstnává dohromady kolem 250 lidí. Její loňské tržby činily 514 milionů korun, což bylo srovnatelné s rokem 2007. Letos ale kvůli hospodářské krizi očekávají propad na 360 milionů korun.

Beneš a Lát je tradičním výrobcem strojírenských výrobků. Založil ji v roce 1934 Josef Beneš v Praze, v roce 1937 otevřel novou slévárnu v Průhonicích. V roce 1945 se v ní stal manažerem Josef Lát, který ve vedení továrny pracoval i po jejím znárodnění. V roce 1984 se řízení firmy ujal jeho syn a vedl ji až do roku 1990. O dva roky později ji privatizoval.

V roce 2007 firma zvítězila v soutěži o Firmu roku, kterou vyhlašují HN.

Související