Guvernérka v Kanadě Michaelle Jean potěšila kanadské Inuity a naopak rozhněvala ochránce zvířat a evropské představitele. Na výročním lovu tuleňů totiž neváhala ochutnat tulení srdce, a navíc syrové. Ještě před tím stihla pomáhat s kucháním vnitřností.

"Je to delikatesa," řekla do televizní kamery. "Chutná to jako sushi a navíc bohaté na proteiny," citoval generální guvernérku Kanady britský server TimesOnline.

Potomci tamních Inuitů by se k jejímu názoru jistě připojili, žena, kterou jmenovala britská královna, ale moc nepotěšila Evropu. 

Evropský parlament v uplynulém měsíci podpořil na protest proti komerčním metodám lovu zákaz tuleních produktů.

Média se jí proto nepomněla zeptat, jestli měl být její čin formou vzkazu Evropě. Reagovala ale stroze: "Vezměte si z toho, co chcete," prohlásila.

Část Kanady v šoku

Nová evropská pravidla sice počítají v souvislosti s lovem tuleňů s výjimkami pro původní obyvatele severní Kanady a Grónska, požití syrového srdce z tuleně ale šokovalo i Kanaďany.

Tradiční výlov tuleňů, který probíhá v Kanadě, odsuzují ochránci zvířat. Podle nich je krutý a lov těchto zvířat navíc nepřináší zemi velký profit.

"Nebudu se k tomu vyjadřovat, je to příliš bizarní na to, abych mohla uznat jak se chovala," prohlásila komisařka pro ekologii Stavros Dimasová.

Michaelle Jeanová ale naopak potěšila ty, kteří považují love tuleňů za běžnou věc a součást svého života. "Pár enviromentalistů na ni možná skočí, ale je dostatečně silná, aby to ustála," uvedla rybářka a lovkyně z Newfounlandu.

Ottawa letos povolila výlov 338 tisíc zvířat se zdůvodněním, že tím nikterak neohrožuje tento druh.