Sandžaj Samaddar, indický šéf největší tuzemské ocelářské firmy ArcelorMittal, řeší situaci, jakou nepoznal za celou pětadvacetiletou kariéru. "To, co se teď děje v hutnictví, jsem nezažil. Dramatický propad poptávky začal v prosinci, odbyt klesal z měsíce na měsíc o polovinu. Bylo to jako noční můra," říká ředitel.

Ostravský ArcelorMittal zaměstnává 6,5 tisíce lidí a na jeho fungování závisí v regionu stovky dalších firem. Podnik je podle Samaddara v nejkomplikovanějším období šedesátileté historie. V červnu odstaví třetí ze svých čtyř vysokých pecí. Podnik "jede" již jen na 35 - 45 procent kapacity. Omezuje výrobu koksu i zpracování železné rudy, doma se 70 procenty mzdy zůstává 500 lidí.

Skupina ArcelorMittal, největší globální hráč v oboru, má podobné potíže i v dalších závodech. Jen minulý týden oznámila, že jí zcela hrozí zastavení výroby v Kazachstánu, omezena výroba je i jinde. "Skupina doplácí na to, že dřív překotně skupovala hutě, teď si někde zbytečně konkurují. To je i případ Ostravy a Polska," řekl HN jeden z hutních manažerů, který si nepřál být jmenován.

FT: Ostravský ArcelorMittal na zavření

Prestižní list Financial Times nedávno označil ostravský závod za kandidáta na zavření. Samaddar to ale vylučuje.

"Kdyby chtěl ArcelorMittal ostravskou huť zavřít, nebude kupovat její akcie od státu za sedm miliard korun. Kdybychom tu skončili, mělo by to pro nás nepříjemné právní důsledky," říká. "Absolutní nesmysl" podle něj je i spekulace, že mateřský koncern chce Ostravu prodat spolu s polskými aktivy čínským investorům.

Samaddar tak dál řeší, jak provést firmu krizí. Teď chystá další opatření - posílení spolupráce se sesterskými podniky skupiny v Polsku. V červnu Ostrava dočasně odstaví válcovnu drátů a přesune výrobu do polského Sosnovce. Naopak výroba ve středojemné válcovně ArcelorMittalu v polských Katovicích by se měla přesunout do Ostravy.

"Přesuny výrob je to nejlepší, co můžeme teď dělat. Skupina to tak dělá v celé Evropě, kde má továrny blízko sebe," říká Samaddar. Spolupráce s Polskem by podle něj neměla vést v Ostravě ke snižování stavů. Z firmy už počátkem roku odešlo tisíc zaměstnanců, využili mimořádně vysoké nabídky na odstupné. "Nevedeme teď diskuse o propouštění," říká šéf.

Na otázku, jestli Ostrava nespadne letos po mnohamiliardových ziscích z minulých let do ztráty, říká: "Nemám křišťálovou kouli. Trh se mění z týdne na týden, není možné letos dělat žádné prognózy."