Torza dvou do země zapuštěných objektů z pátého století před naším letopočtem našli v místě, kde se počítá se stavbou silnice do nové zástavby. Nejzajímavějším objeveným předmětem je kovová naběračka, řekl vedoucí záchranného výzkumu Michal Přichystal.

"Naběračka je malá kuriozita. V keltských sídlištích nalézáme běžně keramiku, nože nebo spony do oděvů, ale na ostatní předměty pro přípravu jídla narážíme jen ojediněle," uvedl archeolog.

Naběračka z blažovického keltského sídliště neboli oppida měří 60 centimetrů. Používala se patrně na nabírání polévek nebo také nápojů. Nyní ji archeologové zkoumají v laboratořích.

nález keltské osady u Brna

 

Dalším zajímavým objevem je podle Přichystala nález jámy s useknutou zvířecí hlavou a rozbitou keramickou nádobou. Vše nasvědčuje tomu, že zvíře bylo obětováno při neznámém rituálu.

Morava byla v mladší době železné hustě osídlena Kelty. Jejich oppida byla nalezena u Boskovic, Mikulova i na Vyškovsku. Keltskému osídlení je věnován skanzen Isarno v Letovicích na Blanensku, v němž stojí už 12 kopií keltských objektů.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru