Cena benzinu u čerpacích stanic se dlouho nevídaným rozdílem vzdaluje ceně nafty. Zatímco diesel může v následujících dnech vzhledem ke klesající poptávce ve světě mírně zlevnit, benzin kvůli velkému nárůstu na rotterdamské burze čeká oproti současné průměrné ceně 27,14 koruny zdražení v řádu desetníků. Řidiči vozů s naftovým motorem ušetří oproti "benziňákům" téměř dvě koruny. Nejvíce za poslední dva roky.

"Růst poptávky po benzinu už vidíme v celé Evropě. Ekonomická situace ovlivňuje spotřebu benzinu mnohem méně než nafty, kterou zasáhl velký propad kvůli poklesu kamionové dopravy," vysvětluje expert České asociace petrolejářského průmyslu a manažer Benziny Václav Loula.

To, jak ekonomický propad států zasahuje spotřebu, a tedy ceny nafty, dokládá i poměr spotřeby obou paliv v Evropě. Benzin tvoří jen 35 procent. Klesající cena dieselu u pump přitom nemá vliv na růst poptávky po vozech s tímto palivem.

Nafta byla dražší než benzin od konce roku 2007 až do prvních měsíců letoška, kdy se poměr opět obrátil.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru