Jejím cílem bylo zpřístupnit studentům a mladým lidem cestování jako jednu z cest mezinárodního porozumění v poválečném světě. Dnes už ISIC karta platí ve 120 zemích. Držitelem ISIC karty se může stát každý, kdo je žákem nebo studentem středního odborného učiliště, střední, vyšší odborné nebo vysoké školy plně uznávané MŠMT. Nárok na ISIC kartu mají rovněž studenti jednoletého studia jazyků akreditovaného MŠMT jako pomaturitní studium. Získání průkazu ISIC je vázáno na prezenční formu studia, není však omezeno horní ani dolní věkovou hranicí. Žáci základních škol nárok na průkaz ISIC nemají, výjimku tvoří pouze studenti víceletých gymnázií, kteří kartu mohou získat až od 12 let. Za rok 2008 bylo v ČR vydáno přes 243 tisíc studentských karet. Česká republika je mezi 120 členskými zeměmi ISTC (International Student Travel Confederation) dlouhodobě řazena na první místo v počtu vystavených ISIC karet na počet studentů. I pro rok 2009 bude karta ISIC podporována EU a organizací UNESCO. (Nestudentům je určena karta ALIVE, která je mezinárodním identifikačním průkazem mládeže do 26 let, také ALIVE karta svým držitelům přináší množství obdobných benefitů jako ISIC.)

Tuzemské a zahraniční slevy

ISIC kartu studenti využívají zejména jako mezinárodně akceptovaný identifikační průkaz studenta. ISIC jim současně zprostředkovává přes 1 600 studentských slev v ČR a více než 40 000 dalších benefitů v zahraničí.

Množství studentských ISIC výhod se každým rokem rozšiřuje. Studenti mohou levněji pořídit spoustu věcí, od učebnic (Neoluxor, Beta Dobrovský) po sportovní vybavení (HUDY sport, Rock Point, Sportisimo), dopravu (např. ČSAD Semily, ČSAD Jihotrans, ČSAD Plzeň), občerstvení (Pizzeria Einstein, KFC a McDonalds), oblečení (Levi's, Lee, Wrangler), jazykové kurzy (The Boland School), vstupenky do kin (Village Cinemas, CineStar) až po regionální služby, jako jsou autoškoly nebo kadeřnické salony. V zimě jsou aktuální slevy na permanentky v lyžařských areálech, v létě zase na vstupenky na hudební festivaly. Výše slev se pohybuje od 10 do 30 procent. "ISIC zná téměř každý český student. Od kartičky poskytující slevu v muzeích se proměnila v multifunkční průkaz, který studentům pomáhá šetřit v mnoha situacích běžného života. Bedlivě sledujeme, jak studenti hodnotí nabízené benefity, a na základě jejich vyjádření dále rozšiřujeme síť poskytovatelů slev. Chytřejší čipová karta se stala pomocníkem na většině veřejných vysokých škol, kde plní zároveň funkci průkazu studenta VŠ vydávaného ve smyslu zákona o vysokých školách. Obdobně čipové karty ISIC fungují i na více než 80 středních školách," potvrzuje Tomáš Vyskočil ze společnosti GTS ALIVE s.r.o., která je na základě pověření WYSETC výhradním distributorem karty ISIC pro ČR.

První ISIC Point je na světě

V ČR kartu ISIC vystavuje asi 120 výdejních míst. Největším vydavatelem jsou veřejné vysoké školy, které vydávají průkaz ISIC jako kombinovaný univerzitní průkaz studenta. Od letošního září bude možné pořídit si ISIC kartu také on-line na adrese www.alive.cz bez nutnosti návštěvy prodejního místa. Pořizovací poplatek činí 300 Kč. V případě kombinovaných průkazů vydávaných prostřednictvím VŠ a SŠ se podle provedení karty cena pohybuje od 120 do 300 Kč.

GTS ALIVE, vydavatel mezinárodního studentského průkazu ISIC, spouští nový projekt, který propojuje portál Chytrepalice.cz s nově otevřeným pražským studentským centrem ISIC Point. Do projektu jsou zapojeny české i nadnárodní společnosti, které prostřednictvím portálu a obchodu poskytují studentům slevy na své služby a výrobky. ISIC Point a Chytrepalice.cz studentům nabídnou vylepšený servis a zjednodušený přístup k benefitům. Partneři ISIC karty zase získají nové možnosti, jak oslovit více než 240 000 českých držitelů studentského průkazu.

"Portál Chytrepalice.cz dokáže jako jediný v ČR on-line ověřit status studenta a přes internet platným držitelům ISIC karty zpřístupnit zvýhodněné nabídky jednotlivých firem. ISIC Point zase nabízí čerpání jednotlivých studentských benefitů bez čekání s možností hotovostní platby," vysvětluje Alena Bartošová, marketing specialist GTS ALIVE. ISIC Point sídlí na adrese: Letenská 1/118, Praha 1, www.isic.cz, www.chytrepalice.cz.

Související