Den D je formát, který se s velkým úspěchem vysílal v Japonsku od roku 2001 do roku 2004 pod názvem Money no Tora (Money Tiger). V lednu roku 2005 formát pod názvem Dragon's Day poprvé odvysílala i britská televizní stanice BBC2. Dnes už má anglický Dragon's Day díky svému úspěchu za sebou šest řad. Kromě Británie si tento pořad našel cestu i do dalších zemí, jako jsou Holandsko, Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Izrael, Finsko a dokonce Nigérie. Česká televize je první televizí ze zemí střední Evropy, která s pořadem tohoto typu přichází.

Šestadvacetiletý Jiří Hrbáček, šéf kaskadérského týmu Agelitas z Brna, zájem tří investorů vzbudil a získal 300 tisíc pro rozjezd svého podniku. Se svým kolegou Liborem Olšanem představil "Kaskadéry v akci", kaskadérskou exhibici, jedinou svého typu v ČR. V krátké ukázce se střílelo a o hlavy se rozbíjely láhve.

Společnost Agilita, s.r.o., založená díky pořadu Den D, se specializuje na živé kaskadérské účinkování s využitím know-how týmu Agilitas. Vytváří akční program (zahájení prezentací, promotion akce, road show, teambuildingové a eventové akce) na zakázku se zapojením klienta. Používá přitom nejnovější technologie a poznatky z psychologie diváka a exaktních věd, a tak přináší klientovi sugestivnější a hlubší prožitek. Jak říká sám Jiří Hrbáček: "Dáváme slovu "akční" nový rozměr, díky čemuž nejenže uvidíte naživo dech beroucí podívanou, jakou lze jindy vidět jen ve filmu, ale sami se můžete stát akční hvězdou."

Jak jste se stal kaskadérem a kde své umění uplatňujete kromě projektu uvedeného v pořadu Den D?

Slovo "kaskadér" je na jednu stranu zavádějící, protože by si mě lidé mohli plést s filmovým kaskadérem, což určitě nejsem. Na druhou stranu ale do značné míry laicky vystihuje činnost, kterou provozuji. Když chci tuto činnost definovat naprosto přesně, pak používám označení "pohybově akční herectví".

K tomuto cíli jsem směřoval již řadu let, nejdřív to byl jen takový životní sen, ale postupně jsem za tím šel stále víc systematicky. Shromažďoval jsem dovednosti i teoretické znalosti (vystudoval jsem na VŠ Speciální edukaci bezpečnostních složek a spojil to s láskou k divadlu). V posledních třech letech jsem tomuto cíli podřídil veškerou svou činnost, volný čas, práci... prostě vše. Shodou šťastných náhod se v tu nejneočekávanější, ale také nejvhodnější chvíli objevil pořad Den D, do kterého jsem se na podnět své přítelkyně přihlásil a který mi ještě rozšířil obzory.

Jinak toto umění uplatňuji například v běžném životě jako prevenci úrazu - kupříkladu když někde zakopnu nebo spadnu z kola, vím, jak spadnout bezpečně.


Jak vás napadlo s kaskadérstvím podnikat? Jak jste se vůbec k podnikání dostal?

Podnikat v kaskadérství nebyl ani tak nápad jako spíš možné naplnění aspirace - živit se tím, co mě baví. K podnikání v pravém slova smyslu jsem se dostal až díky pořadu Den D. Díky úspěchu v tomto pořadu jsem založil firmu Agilita s.r.o.


Co byste řekl o pořadu Den D, jaké si ze své účasti v něm odnášíte dojmy, pocity? Poučil jste se, načerpal zkušenosti, získal díky investorům potřebné kontakty?

Pocity z tohoto pořadu jsou ve všech ohledech pozitivní (i když to je možná také díky úspěchu, kterého jsem dosáhl). Dojmy mám spíše smíšené, na jednu stranu radost z úspěchu, na druhou stranu je to pořad pro účinkujícího velice náročný. Čas, který běžel na obrazovkách, představuje jen velice malou část doby, kterou jsem strávil "obhajobou" svého projektu před investory. Již samotná příprava na účinkování, právě díky náročnosti obhajoby projektu, pro mě byla zdrojem mnoha zkušeností a následný pořad jakbysmet. Spolupráce s investory (teď již vlastně společníky ve firmě) nejen naplnila, ale i předčila má očekávání.

Myslím, že pořad není jen šancí získat určitou finanční injekci do podnikání, ale hlavně možností nabrat neocenitelné zkušenosti, kontakty a rady od investorů. Právě za kritikou investorů se pro vnímavého člověka často skrývají ty nejcennější rady! Proto jsem neměl strach z toho, že bych si z pořadu nic neodnesl. I kdybych neuspěl a nezískal žádané finanční prostředky, tak bych si odnášel hlavně ty rady, které by mi mohly pomoci s vlastním startem bez podpory zvenčí.