Prodej automobilů ve Spojených státech letos nepřesáhne deset milionů kusů. Vyplývá to z prognózy výzkumné firmy J.D. Power and Associates, která ve čtvrtek snížila svou původní předpověď o 400.000 vozů. V první polovině května klesl prodej automobilů v USA proti stejnému období loni o 35 procent.

"Ačkoliv existují známky stability na automobilovém trhu, současná míra prodeje naznačuje, že cesta k oživení nebude příliš rychlá," podotkl viceprezident J.D. Power Gary Dilts.

Počet prodaných automobilů dosáhne podle předpovědi odborníků na konci května 876.000, což znamená, že Američané si letos pořídí zhruba 9,3 milionu vozů. Pokud se prognóza vyplní, bude to nejméně prodaných automobilů v USA za poslední tři desetiletí. Loni se ve Spojených státech prodalo 14,3 milionu vozidel.

Podle J.D. Power za poklesem prodeje stojí "vysoká míra nejistoty mezi spotřebiteli". Prodej automobilů v USA se během prvních čtyř letošních měsíců snížil proti loňsku o téměř 40 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru