Na výrobě jedlých olejů nebo surovin pro biopaliva by nemělo být nic výbušného. Jenže lídr oboru, firma STZ, dlouhá léta zvaná Setuza, je takříkajíc továrnou na aféry.

V kauzu vyústila i poslední snaha zadlužené STZ získat od státu třistamilionovou injekci. Akci, kterou v ústraní "upekla" ještě s bývalým ministrem zemědělství, letní vláda zřejmě zmaří.

O Setuzu se zajímali nejen renomovaní investoři jako PPF, J&T nebo agrochemický gigant Agrofert, ale i podnikatelé, jimž média s oblibou lepí přídomek kontroverzní. Viz nedávno Tomáš Pitr nebo v současnosti Petr Sisák.

Typické zároveň pro Setuzu vždy bylo, že měla co do činění se státem. Nejprve dotoval její výrobu biopaliv, přitom stále vlastnil v Setuze podíl, pak měla firma u státu dluh, a vláda na ni kvůli jeho vymáhání vyhlásila i exekuci.

Právě spojení státního vlivu s diskutabilními praktikami některých podnikatelů zřejmě vytvořilo třaskavou směs, která firmu provází v její novodobé historii.

Poloviční podíl ve společnosti nejprve získal podnikatel Tomáš Pitr způsobem, který vzbudil podezření policie. Za firmu totiž údajně zaplatil jejími vlastními akciemi. Ale nezákonný postup Pitrovi dokázán nebyl.

V roce 2002 se Pitrovi podařil dobrý lobbing. Tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas mu tajně prodal státní balík akcií Setuzy. Pitr potom už měl skoro 90 procent firmy.

          Dění kolem Setuzy

Listopad 2002
Pitr tajně uzavírá s ministrem Palasem opci na nákup státních akcií, díky tomu Setuzu ovládne.

Říjen 2005
Stát odmítá Pitrův plán smazat Setuze dluh 4 miliardy korun výměnou za podíl ve firmě.

Září 2006
Soud posílá Setuzu na návrh vlády do exekuce.

Květen 2007
Setuza už bez Pitra uzavírá se státem smír, za pohledávku státu platí přes 1 miliardu Kč.

Květen 2009
Přejmenovaná Setuza - STZ chce po státu pomoc 300 milionů.

Palas se i kvůli tomu poroučel z funkce. A následně stát začal po Setuze požadovat splacení dluhu, který i s úroky dosáhl čtyř miliard.

První Topolánkův kabinet přitvrdil a dokonce na Setuzu navrhl kvůli dluhu exekuci. "Hrobníkovi z lopaty" Setuza utekla díky majetkovému vstupu PPF a společnosti ViaChem Group. PPF pomohla při zaplacení dluhu (pak z celé transakce odešla, údajně na ní netratila). Pitr ze Setuzy vycouval úplně, a nakonec ji ovládl ViaChem.

ViaChem chtěl Setuzu odstřihnout od špatné pověsti z minula. Pitr byl totiž blízkým přítelem zavražděného "bosse podsvětí" Františka Mrázka. Teď se Pitr skrývá před nástupem pětiletého trestu za daňové delikty.

ViaChem dokonce změnil i název firmy na STZ, aby získala lepší image. Nicméně i nového vlastníka provází pověst, jíž se "těšil" už Pitr".

Za ViaChemem stojí právník a podnikatel Petr Sisák. Jednak je to Pitrův dávný přítel, jednak muž, s jehož jménem je spojováno tunelování některých společností. Pohyboval se kolem CS fondů, z nichž zmizela miliarda korun. Byl u zkrachovalé Zbrojovky Brno, ovládal rovněž zkrachovalé finanční ústavy Ekoagrobanka a První slezská banka.

Sisák s médii nekomunikuje. Mediální zástupce ViaChemu Jan Sotona nehodlá komentovat, proč je skupina STZ stále tak zadlužená a proč hledala protekční pomoc u státu. Ani to, kdy aféry dnešní STZ skončí.