Bývalý premiér Mirek Topolánek uvedl, že české předsednictví  poznamenal jeho komplikovaný vztah s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který byl podle něho hodně náročný a přiostřený několika "řezy přirozeného střetu". Naopak shodu nad mnohými problémy EU až do pádu koaliční vlády Topolánek nacházel s šéfem Evropské komise José Barrosem. Blízkost pocítil expředseda vlády i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
 
Předseda ODS to napsal v glosách v knize "Mirek Topolánek Sto dní v čele Evropy", která byla představena v úterý, pět dní po jeho odchodu z čela země. Napsal ji jeho mluvčí Jiří František Potužník, fotografiemi ji doplnil Herbert Slavík. Potužník uvedl, že kniha je jakýmsi jeho svědectvím a dílčím výsekem předsednictví. Podle Topolánka je v ní popsána víceméně jednostranně atmosféra některých momentů. Je to spíše beletrie než literatura faktu, dodal Topolánek.

Vztah se Sarkozym knize dominuje

"Nicolas Sarkozy. Celé předsednictví, nebo alespoň tu část, kterou jsem ovlivňoval, poznamenal náš vzájemný vztah. Nebyl vyhrocen ani tak osobně, ani tak osobnostně, byl jen přiostřen několika rovinami či řezy přirozeného střetu: stará a nová země, velká a malá země, země jižního křídla s výrazným tlakem na regulace, dotace a protekcionismus proti liberální otevřené zemi, země hluboké integrace a federalismu proti eurorealismu české provenience, Francie proti České republice. Fakt síla," napsal Topolánek k Sarkozymu.

Na tiskové konferenci dodal, že jeho vztah se Sarkozym knize dominuje. Paříž od začátku českého předsednictví zpochybňovala schopnosti Prahy sedmadvacítku řídit.

S Barrosem jako dvojčata

Na adresu Barrosa Topolánek uvedl: "Až do pádu mé vlády jsme vystupovali k mnoha problémům EU téměř jako dvojčata. Evropa pravidel..". A portrét Merkelové glosoval: "Nevím, jestli je to tím, že je žena, nevím, jestli je to tím, že je z Východu, nevím, jestli je to proto, že je konzervativní, a už vůbec nevím, kdy naposledy měli k sobě český a německý politik tak blízko. Pravdou je, že nám s Angelou se to podařilo".

V kapitole, která se věnovala návštěvě amerického prezidenta v Česku, Topolánek uvedl, že jeho pobyt v Česku vnímal v celoevropském kontextu. "Evropa za čtyři dny v kostce. Velké, malé, staré, nové, určitě přijeďte. Ok, it´s a great idea (ok, je to skvělý nápad)..," napsal, co zaznělo v jeho lednovém zvacím rozhovoru s Obamou. "Výsledek ? Splněno !...Doma ovšem trapná hra na ´bilaterální návštěvu´," poznamenal expremiér. Obama se v rámci dvoustranných rozhovorů sešel na Hradě s prezidentem Václavem Klausem, na letišti ho vítal Klaus i Topolánek.

"Jak úspěšné tažení Čechů zastavili Češi"

Potužník se v knize zabývá také vztahem Topolánka a Klause. Potužník soudí, že během vedení EU bylo zjevné, že jejich vyjednané proevropské spojenectví přestalo postupně fungovat, což neprospělo Česku ani EU. Expremiér při představení knihy připustil, že během předsednictví si Česko "vstřelilo několik vlastních gólů". Potužník dal knize podtitul "100 dní s předsedou Evropské rady, aneb Jak úspěšné tažení Čechů na mezinárodním poli zastavili Češi".

Topolánkova vláda padla nečekaně koncem dubna, když jí sněmovna na popud ČSSD vyslovila nedůvěru, a to s přispěním čtveřice poslanců zvolených za vládní strany. Topolánek Klause otevřeně obvinil, že stál v pozadí vyslovení nedůvěry. Česko, které nyní vede úřednická vláda Jana Fischera, půlroční šéfování v Unii v červenci předá Švédsku.