Vývoz z Německa se v březnu poprvé po šesti měsících zvýšil. Zpráva statistického úřadu přinesla naději, že největší evropská ekonomika by se mohla začít pomalu dostávat z nejhorší poválečné recese. Přebytek obchodní bilance Německa v březnu činil 8,9 miliardy eur (237,4 miliardy Kč), a zůstal tak na zhruba stejné úrovni jako v předchozím měsíci.

Vývoz se podle sezoně upravených údajů zvýšil proti únoru o 0,7 procenta na 66,4 miliardy eur. Hodnota zboží a služeb dovezených v březnu do země stoupla o 0,8 procenta na 57,6 miliardy eur. Také dovoz byl vyšší poprvé od září. V únoru se vývoz meziměsíčně propadl o 1,3 procenta a dovoz o 4,8 procenta.

"Německý pacient se začíná zotavovat, i když je stále slabý. Nicméně pomalu, ale jistě, vidíme mírnou stabilizaci," komentoval údaje ekonom UniCredit Andreas Rees. "Recese však stále není u konce," upozornil.

Analytici očekávali pokles vývozu

Březnové výsledky překonaly odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters. Ti očekávali snížení přebytku na osm miliard eur. Vývoz se měl podle jejich odhadů snížit o dvě procenta a dovoz o 1,9 procenta.

Německé ministerstvo hospodářství odhaduje, že hrubý domácí produkt za první čtvrtletí klesl o 3,5 procenta, což by byl nejhorší výkon od znovusjednocení země v roce 1990. Německou ekonomiku v uplynulých letech táhl hlavně vývoz.

"Nejhorší je rozhodně za námi"

Zpracovatelské firmy, přední vývozci, nyní patří k těm, které nejvíce postihl globální pokles ekonomiky způsobený krizí.

Rees dodal, že zatím nelze vyloučit pokles vývozu v dubnu nebo v květnu. "Avšak zvyšují se signály, že recese ve druhém čtvrtletí bude výrazně mírnější než v prvních třech měsících 2009. To nejhorší je rozhodně za námi," dodal.

Průmyslová výroba v Německu v březnu stagnovala

Průmyslová výroba v Německu v březnu ve srovnání s únorem stagnovala, a poprvé za sedm měsíců tak nevykázala pokles. Výrobu podpořil růst aktivity ve stavebnictví, který vyrovnal pokles výroby zpracovatelských firem. Vyplývá to z pátečních údajů ministerstva hospodářství. Zpráva je tak další nadějí, že pokles německé ekonomiky dosáhl svého dna a ekonomika by mohla začít pozvolna oživovat.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru pokles výroby o 1,5 procenta. Ani lepší údaje za březen však příliš nezmírnily prudký pokles za první čtvrtletí. Za leden až březen výroba ve srovnání s předchozím čtvrtletím klesla o 12 procent, což byl nejvyšší pokles od znovusjednocení Německa v roce 1990.

"Je to malé překvapení," komentoval březnový údaj analytik HSBC Trinkaus Rainer Sartoris. "Naznačuje to, že ekonomika se mírně stabilizuje. Příští čtvrtletí nebudou vypadat tak špatně jako začátek roku," dodal.