Skupina PPF miliardáře Petra Kellnera změnila způsob financování dceřiné společnosti Home Credit. Na nové úvěry klientům si Home Credit nebude půjčovat jako dosud z finančního trhu, ale ze zdrojů mateřské skupiny PPF.

Minulý týden tak díky tomuto rozhodnutí Home Credit splatil první úvěr ve výši 4,5 miliardy korun, který od bank čerpal. Vyplývá to z rozhovoru HN s šéfem společnosti Home Credit pro Česko a Slovensko Erichem Čomorem.

Podle informací HN z vedení PPF šlo o úvěr od UniCredit Bank se splatností do konce dubna. S poukazem na bankovní tajemství mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík transakci nekomentoval.

Přechod na interní financování ze skupiny PPF podle Čomora výrazně oslabí dosavadní závislost Home Creditu na rozkolísaných finančních trzích a umožní firmě další růst. "Do konce letošního třetího čtvrtletí by mělo levnější financování ze skupiny PPF pokrýt téměř celé naše portfolio," řekl HN Čomor.

Jak před nedávnem uvedl týdeník Czech Business Weekly s odvoláním na zdroj z vrcholového managementu Home Creditu, musí letos firma přefinancovat dluh ve výši zhruba 11 miliard korun, který má u evropských bankovních ústavů. Vysoké riziko spojené s refinancováním tohoto dluhu bylo hlavním důvodem pro negativní výhled, který firmě Home Credit udělila v prosinci ratingová agentura Moody's.

O detailech nového modelu financování a celé transakce nechtěl Čomor nic říkat s vysvětlením, že ještě nejsou ukončena všechna jednání pro poslední část úvěru. "Na konci 3. čtvrtletí všechny podrobnosti transakce zveřejníme," uvedl.

Skupina PPF několikrát potvrdila, že tuzemský Home Credit je pro něj jednou z klíčových firem. Na trhu spotřebitelského financování patří k největším společnostem, její tržní podíl dosahuje 18 procent. Za loňský rok firma zvýšila čistý zisk meziročně o 35 procent na 738 milionů korun. Její aktiva vzrostla o 18 procent na 13,1 miliardy korun. Kvůli zvýšení nákladů na finacování půjček a na tvorbu rezerv vloni Home Credit propustil 15 procent zaměstnanců.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru