"Dokončení kauzy s Nomurou je náš obrovský úspěch. Co jsem ve funkci ministra financí, neprohráli jsme žádnou arbitráž," chválí se Miroslav Kalousek před odchodem z postu strážce státní kasy.


HN: Prostý daňový poplatník možná nepochopí, že když loni muselo Česko za prohranou arbitráž zaplatit Nomuře 3,65 miliardy korun, je to výhra.

Nomura je prohrou tehdejšího ministra Bohuslava Sobotky. Teď už Česko není v arbitrážích dojnou krávou díky našemu receptu: Máme výborný tým a jsme "lakomí" - právě proto šetříme daňovým poplatníkům peníze.


HN: Kauza Nomury podle vás končí tím, že Česko nemusí platit 120 miliard za pohledávky společnosti SPB Consortium. Kdo tedy pohledávky koupí?

Koupíme je my za peníze Nomury. Jde o stovky milionů korun.


HN: Co k tomu Nomuru vede?

Bylo to součástí naší dohody o vyrovnání s Nomurou.


HN: A to si SPB nechá za pohledávky v hodnotě 120 miliard zaplatit jen pár set milionů?

To je otázka pro ně. My jsme zachránili státu desítky miliard, což snad zaslouží ocenění.


HN: Proč jste ale vše vyřešili zrovna teď - jenom pár dní poté, co se objevily zprávy, že státní zástupce chce zastavit stíhání některých lidí z Nomury? Ti vystupují v takzvané kauze "České pivo".

To je jen časová náhoda, s řešením pohledávek toto stíhání vůbec nesouvisí.


HN: A proč jste celou dlouhou kauzu řešil dva dny před svým odchodem z funkce ministra?

Prostě to teď bylo možné. Zachránili jsme desítky miliard.


HN: Z kauzy IPB pokračuje ale ještě spor státu s ČSOB. Jak si v této při věříte?

Bohužel tohle už dotáhnout nestihneme. Ale určitě budeme i tady úspěšní. Svému nástupci Eduardu Janotovi v tom určitě budu nápomocen.


HN: Smlouvu s Nomurou jste dosud odmítali zveřejnit. Blokoval to prý jen tajný dodatek, že Nomura pomůže s odkupem pohledávek SPB Consortia? Kdy a kde tedy veřejnost smlouvu uvidí?

Teď se zveřejněním už není žádný problém - pokud bude souhlasit i Nomura.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru