Malá obec Makotřasy nedaleko severního okraje Prahy má roční rozpočet tři miliony korun. Nyní jí hrozí, že bude muset zaplatit třicet milionů. A stačí k tomu málo: když zastupitelstvo neschválí změnu územního plánu. K takové pokutě se totiž starosta obce - a spolu s ním i část zastupitelů - zavázal firmě QPG, pokud nevyjde její plán postavit v obci satelitní městečko zhruba tří set domů. Tím by se počet obyvatel třísethlavé obce zvýšil na čtyřnásobek.

"Není přece možné se zavázat, jak bude zastupitelstvo hlasovat," kroutí hlavou nad smlouvou Katarina Oboňová z organizace Transparency International.

Výstavba v malé obci rozděluje i její obyvatele. Část z nich založila sdružení a začala proti plánované výstavbě bojovat. A zdá se, že mají šanci: sesbírali 109 podpisů a požádali o vypsání referenda.

Firma QPG přišla se záměrem postavit satelitní městečko loni na jaře. Zastupitelstvo si proto udělalo mezi obyvateli anketu - a v ní dvě třetiny lidí řekly, že novou výstavbu nechtějí. A proti byla i většina zastupitelů včetně starosty Václava Jíněho. Návrh neprošel poměrem hlasů čtyři ku třem.

Jenže o několik měsíců později zastupitelstvo hlasování o výstavbě nečekaně opakovalo - s kladným hlasem starosty. Ten vzápětí podepsal s firmou dohodu o spolupráci, ve které se zavázal, že "obec vyvine veškeré možné úsilí", aby byl vydán územní plán ve prospěch výstavby. A to přesto, že ještě není známo, jak plán bude vypadat. Smlouva má i další podivuhodnosti. Například závazek, kdo dostane zakázku na zpracování územního plánu.

"Spletli si obec se svým vlastním podnikem. Nikdo, ani obec, se nemůže svých práv vzdát předem," uvádí advokátka Jana Hamplová, která se na komunální problematiku specializuje. Podle ní - a také podle Transparency International - je smlouva v rozporu se zákonem a firma by případné plnění těžko mohla vymáhat.

Naopak QPG je přesvědčena, že smlouva je platná. A pokud zastupitelstvo její záměr neodsouhlasí, bude obec muset platit. "Jednotliví zastupitelé mohou hlasovat zcela svobodně. Je toliko jejich politickou, občanskou či jinou odpovědností, jaké případné důsledky bude pro obec mít jejich způsob hlasování," uvádí mluvčí firmy Tereza Procházková.

"Prostě jsem změnil názor," krčí rameny starosta Jíně na otázku, proč je nyní pro výstavbu, když zpočátku byl proti. Podle něj jej firma o výhodnosti přesvědčila. Obci totiž mimo jiné slíbila dát 21 milionů korun a postavit školku.

To, že se zavázal, jak bude zastupitelstvo hlasovat, starostovi připadá jako normální. "Podepsali to i tři další zastupitelé. Nikdo nikoho nenutil, asi věděli, co dělají," argumentuje Jíně.

Jenže odpůrci namítají, že příjem je pro obecní kasu virtuální. "To, co nám firma dá, zase kvůli ní budeme muset vydat. Třeba na rozšíření kapacity čističky či kanalizace," říká jeden z odpůrců výstavby David Cajthaml. Plánovaná školka navíc bude sloužit především novým obyvatelům satelitního městečka. "A obec bude muset doplácet na její provoz," říká Cajthaml.

Podle odpůrců výstavby chybí v obci mnohem potřebnější věci - třeba obchod či nové silnice. Navíc chybí i demografická studie, jak by se obec měla rozvíjet. Ostatně ani lokalita, kde se má stavět, není bezproblémová - je to totiž půda nejvyšší kvality, kde by se nemělo stavět a je potřeba ji vyjmout ze zemědělského půdního fondu.

Někteří místní také kritizují starostu za to, že krátce po podepsání smlouvy odjel na několikadenní výlet do Anglie - na náklady firmy QPG. "Vždyť nás tam bylo přes třicet, polovina kladenského magistrátu a asi pět dalších starostů," odmítá podezření ze střetu zájmů. "Kdybych věděl, že z toho bude takovej rámus, tak bych tam nejel," říká Jíně. Návštěva Anglie jej prý ale utvrdila v tom, že záměr firmy je dobrý.

Odpor místních obyvatel má podle Jíněho jiný, prozaický důvod. Ti, kteří jsou nejhlasitěji proti výstavbě, totiž podle něj mají také pozemky, které by v budoucnu možná chtěli vyměnit za stavební parcely. "Jenže odbor životního prostředí pak už na další výstavbu nepřistoupí," tvrdí starosta.

Uvedení odpůrci to ale odmítají a starosta není schopen dát konkrétní příklad jejich budoucích obchodně-stavitelských plánů.

Starosta si přesto stojí na svém a maluje si, jak obec na nové výstavbě vydělá. "Senát v lednu schválil zákon o domovní dani. A my ji můžeme stanovit třeba pětkrát větší než dosud. To budou peníze pro obec," těší se.

Související